FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - PETROLUL 4-1

Reacție vehementă după Dinamo - Petrolul 4-1: „Am fost penibili! Dacă o ține tot așa, Dinamo este în play-off”

Dinamo - Petrolul. Sursă foto: sportpictures.eu +10   FOTO
Dinamo - Petrolul. Sursă foto: sportpictures.eu

Articol de - Publicat luni, 22 iulie 2024 00:15 / Actualizat luni, 22 iulie 2024 00:21

Alexandru Mateiu (34 ani), debutant în tricoul „lupilor galbeni”, a oferit primele reacții după Dinamo - Petrolul 4-1, fiind extrem de dezamăgit de prestația slabă a prahovenilor.

Dinamo a început excelent partida cu Petrolul, iar Abdallah a deschis scorul în minutul 12, asistat de Selmani, execuția malgașului neoferindu-i nici măcar o șansă lui Zima. 2-0 s-a făcut în minutul 41. Cătălin Cîrjan a ridiculizat defensiva „lupilor” și a dublat avantajul echipei sale.

Petrolul nu a dat semne de revenire nici în repriza secundă, iar Selmani a dus scorul la 3-0, la capătul unei faze orchestrate de Milanov. Valentin Țicu a redus din diferență, însă la doar câteva minute distanță, Politic a fost faultat în careu, iar „centralul” a dictat lovitură de la 11 metri. Tot „șeptarul” dinamoviștilor este cel care a transformat de la punctul cu var. „Câinii” obțin prima victorie a sezonului, în timp ce Petrolul rămâne cu punctul obținut în compania celor de la Gloria Buzău.

Alexandru Mateiu: „Am arătat ca o echipă de liga a doua”

„Nu ne așteptam să jucăm atât de rău, am venit cu așteptări mari. Dacă o țin tot așa, cei de la Dinamo sunt în play-off. Îi felicit. Ne așteaptă meciuri foarte grele, trebuie să ne revenim. M-am simțit penibil. Nu am avut nici măcar o șansă în prima repriză.

Am încredere în colegii mei, avem o echipă bună, însă azi am arătat ca o echipă de liga a doua. Ne pare rău, sper că a fost un simplu accident. Sperăm să arătăm mai bine în etapa viitoare, cu Rapid. E cel mai important meci pentru suporteri, sper să câștigăm. Meciul următor nu vom mai arăta la fel, cu siguranță. Este o mândrie să colaborez cu Mehmet Topal, mă bucur că este la Ploiești”, a declarat Mateiu, imediat după ultimul fluier al partidei.

Să fiu sincer, am avut o problemă fizică, după cinci luni în care nu am jucat fotbal. Problema s-a rezolvat, iar acum am avut 5-6 săptămâni de pregătire cu băieții, acum sunt aici. Toți cei de aici au crezut în mine, atât antrenorul, cât și Andrei Nicolescu.

În ultima partidă, am văzut că s-au făcut multe îmbunătățiri, la fel și astăzi. Cred că putem realiza lucruri frumoase împreună, dacă vom continua la fel. Sigur. Am marcat și eu, Cătălin, Hakim și Politic. Este foarte important că toți jucătorii de atac au reușit să marcheze în aceste două etape. Dacă continuăm să înscriem așa și să nu luăm goluri, putem face lucruri extrem de bune. Avem șansa noastră