FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

FCSB s-a distrat în primul amical din Olanda » Ștefănescu a marcat primele goluri la noua echipă + cine a jucat

Marius Ștefănescu a marcat primele goluri la FCSB. Foto: Instagram @fcsbofficial +27   FOTO

Articol de - Publicat luni, 24 iunie 2024 21:50 / Actualizat marti, 25 iunie 2024 10:09

FCSB a câștigat primul amical al verii, cu Apeldoorn (liga 5 din Olanda), scor 8-0.

Marius Ștefănescu, cel mai sonor nume transferat de FCSB în această vară, a reușit să marcheze de două ori, primul gol venind din postură de 1 la 1 cu portarul, din pasa lui Miculescu. El intrase la pauză, la fel ca David Kiki, alt nou-venit. Daniel Popa, alt nume nou, nu a jucat deloc.

FOTO. Jucătorii noi de la FCSB au început pe bancă

+22 FOTO

Elias Charalambous nu i-a trimis în teren din primul minut pe jucătorii aduși în această vară. Daniel Popa, Kiki și Marius Ștefănescu au început meciul pe bancă.

FCSB a început meciul cu un mix de titulari și rezerve din sezonul trecut. Crețu, Ngezana, Radunovic, Lixandru și Băluță sunt titularii de drept care au început încă din primul minut al amicalului cu Apeldoorn.

La pauză au intrat Kiki și Marius Ștefănescu, iar jucătorul venit de la Sepsi a reușit să marcheze la doar 8 minute după ce a fost introdus pe teren.

Primul a fost folosit în flancul stâng, dar în atac, nu în apărare. Kiki și Ștefănescu au purtat pe rând banderola la FCSB, o tradiție deja cunoscută la echipa bucureșteană. Nou-veniții sunt mereu căpitani la primul amical în care joacă.

FCSB, echipament curios

FCSB va schimba echipamentul din sezonul viitor. Jucătorii vor avea tricouri și jambiere albastre, iar șorturile vor fi roșii.

FCSB a simulat noul echipament în meciul cu Apeldoorn, dar nu l-a folosit pe cel de sezonul viitor. Jucătorii au primit tricourile albastre de deplasare din sezonul trecut și șorturile roșii de la meciurile de acasă din stagiunea precedentă.

FINAL: FCSB - Apeldoorn 8-0

• Au marcat: Lixandru 6, Băluță 20, 21, Phelipe 25, Ștefănescu 53, 84, Antwi 64, Miculescu 89

Echipa de start folosită de FCSB:

FCSB: Vlad - Crețu, Ngezana, Haruț, Radunovic - Lixandru, Pandele - Phelipe, Radaslavescu, Musi - Băluță
Rezerve: Udrea, Rădulescu, Panțiru, Dawa, Miculescu, Kiki, Ștefănescu, Edjouma, Antwi, Chiricheș, Toma, Pădurariu, Colibășanu, M. Laszlo, Alhassan, D. Popa

La pauză au intrat: Udrea, Kiki, Dawa, Chiricheș, Panțîru, Toma, Baba Alhassan, Nana Antwi, Edjouma, Ștefănescu și Miculescu

FCSB va juca al doilea amical al verii pe 28 iunie, cu Almere City, de la ora 17:00. Apoi, roș-albaștrii încep meciurile oficiale: pe 4 iulie au Supercupa României, împotriva Corvinului.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gest HULIGANIC în Giulești » Atac îngrozitor la adresa siguranței presei! Jurnalist bruscat de un impresar care purta o legitimație a clubului din Superligă: „Dormiți!”
S-a întâmplat fix lucrul care l-a scos din sărite pe Șucu: „Nu pot accepta așa ceva!”
Partenera titularului de la Rapid a plecat din România: „Alte 3 luni departe de tine. Nu sunt sigură dacă devine mai greu sau mai ușor”

Cosmin Olăroiu nu ne vrea în UE, Ion Țiriac nu ne vrea în NATO! Declarații controversate în studioul GSP: „Sunt stupefiat! Nu-mi trebuie bază militară! Știți ce ar merge, în schimb?”

Ce-a pățit soția fotbalistului când a ajuns în Botoșani? „S-a dus la mall în Iași, o sută de kilometri, și ne-a spus: «Mamă, ce oraș mare»!”