FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - POLI IAȘI

Defensiva celor de la Poli Iași a rămas acasă. Hermannstadt a făcut scorul campionatului

Aurelian Chițu, în Hermannstadt - Poli Iași/ foto: Facebook Hermannstadt

Articol de - Publicat sambata, 31 august 2024 20:16 / Actualizat sambata, 31 august 2024 23:55

Hermannstadt a reușit scorul campionatului, a câștigat cu Poli Iași cu 6-2 în etapa 8 din Superligă.

Programul etapei #8 din Superliga

Partida a început în forță, Silviu Balaure a deschis scorul încă din minutul trei, mijlocașul dreapta a înscris din apropiere după o centrare din flancul drept, de la Oroian.

Șase minute mai târziu, Ronaldo Deaconu a dus-o pe Hermannstadt la un avantaj de două goluri. Fotbalistul a marcat cu piciorul drept din careu, după ce alte două șuturi ale coechipierilor au fost blocate.

Hermannstadt, 3 goluri în 19 minute

Ianis Stoica a marcat golul trei în minutul 19, atacantul a primit o pasă lungă, peste apărarea adversă, a avansat în viteză în careu și a marcat la colțul scurt, singur cu portarul.

În minutul 30, Ronaldo Deaconu a fost foarte aproape să marcheze și golul patru al partidei pentru Hermannstadt, însă Jesus Fernandez a intervenit și a apărat șutul.

Aurelian Chițu a fost cel care a adus cel de-al patrulea gol al partidei, în minutul 42. Faza a plecat de la Ronaldo Deaconu, care a centrat în careu din lovitură liberă, Găman a ajuns la minge și a trimis-o cu capul în fața porții, iar de acolo Chițu a avut o misiune ușoară și a marcat cu capul în plasă.

La faza următoare Chițu putea marca din nou, însă șutul lui a fost blocat de un fundaș advers.

În minutul 45+3, Teixeira a redus din diferență, a marcat din doi metri în poarta goală.

Spectacolul a continuat în repriza 2

În minutul 58, Balaure a mai înscris și cel de-al cincilea gol pentru sibieni. Chițu a primit mingea în careu, a protejat-o în fața unui fundaș advers și a centrat din tușă lui Balaure, care a marcat cu un șut din prima.

Dezastrul pentru Iași a continuat, sibienii au marcat și al șaselea gol, în minutul 78. Robert Popescu a trimis în plasă cu genunchiul din centrarea lui Neguț.

Doar trei minute mai târziu, jucătorul lui Poli Iași a fost aproape să facă dubla, șutul lui cu dreptul a trecut puțin peste poartă.

Stefanovici a redus puțin din diferență în minutul 82. Harrison a trimis în bară din marginea careului, însă Stefanovici a fost pe fază și a urmărit mingea, pe care a trimis-o în poartă.

live: Hermannstadt - Poli Iași 6-2

Hermannstadt - Poli Iași, echipe de start

Hermannstadt: Căbuz - Oroian, Găman, Ionuț Stoica, Goncalves - Ivanov - Balaure, Murgia, Deaconu, Ianis Stoica - Chițu
Rezerve: A. Pop, Muțiu, Bejan, D. Iancu, Căpușă, Birceanu, F. Luca, Neguț, Kujabi, R. Popescu, Jipa, Bus
Absenți: Selimovic (accidentat)
Antrenor: Marius Măldărășanu

Poli Iași: Jesus Fernandez - Guilherme, Samayoa, Silva, Atanaskoski - Roman, Bordeianu, Gouet, Teixeira - Gheorghiță, Kamberi
Rezerve: Niga, F. Ilie, Ispas, Ștefanovici, Itu, Tailson, Miskovic, A. Ciobanu, A. Popa, Harrison, V. Gheorghe, Tănasă, Andronic
Absenți: Todoroski (accidentat)
Antrenor: Tony da Silva

Stadion: Municipal
Arbitru: Moroiță Andrei (Ploieşti). A1: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca), A2: Neacșu Ionuț Traian (Bucureşti)
Arbitru VAR: Petrescu Radu (Bucureşti). Arbitru AVAR: Marinescu Vasile (Bucureşti)

Hermannstadt - Poli Iași, cele mai interesante informații

• Ieşenii au câştigat precedenta deplasare din Superligă, 1-0 cu FCSB, acesta fiind doar al doilea succes al moldovenilor pe teren advers în 2024, an calendaristic în care au mai înregistrat din postura de vizitatori două remize şi nouă înfrângeri.
  • Primul meci a avut loc pe 26 octombrie 2018, CSM Politehnica-FC Hermannstadt 0-2, goluri înscrise de Hama Tsoumou şi Lucian Dumitriu. Cu acelaşi scor au învins sibienii şi în returul sezonului regular 2018/2019, pe 3 martie 2019, rezultat în urma căruia oaspeţii au ratat calificarea în play-off.
  • Întâiul succes din contul moldovenilor: 6 aprilie 2019, FC Hermannstadt-CSM Politehnica Iaşi 0-1, marcator J. Teixeira, dintr-un penalty scos de Sanoh.
  • Cele mai multe goluri s-au marcat pe 30 iunie 2020, CSM Politehnica Iaşi-FC Hermannstadt 2-3.
  • Cea mai recentă întâlnire directă din Superliga României: 6 mai 2024, FC Hermannstadt-Poli Iaşi 0-1 (gol Adel Bettaieb). Acesta a fost şi singurul duel dintre antrenorii Marius Măldărăşanu 'Tony' da Silva.
  • Mediile de vârstă: FC Hermannstadt - 25 ani şi nouă luni; Poli Iaşi - 25 ani şi patru luni.
  • În cazul în care va fi utilizat, experimentatul fundaş Florin Bejan va bifa meciul cu numărul 250 în Superligă.
Match Quiz U. Craiova - Rapid

Ești expert în fotbalul intern? Plasează gratuit predicțiile tale și câștigă superpremiile puse în joc!

VIDEO. Conferință de presă, Marius Măldărășanu (FC Hermannstadt)