FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - U CLUJ 2-2

Hermannstadt - U Cluj 2-2 » Supergolul lui Oroian închide un meci superb! Clasamentul actualizat

Oroian a înscris golul de 2-2 în Hermannstadt - U Cluj // sursă foto: captură DigiSport

Articol de - Publicat luni, 28 august 2023 17:07 / Actualizat luni, 28 august 2023 20:39

La revenirea lui Ioan Ovidiu Sabău pe banca tehnică, U Cluj a remizat la Sibiu, 2-2 cu Hermannstadt. Clujenii au fost la doar câteva minute de victorie, dar supergolul lui Alexandru Oroian le-a blocat drumul către cele 3 puncte.

Rezultatele etapei 7 din prima ligă

Până să iasă la rampă fotbalul la Sibiu, centralul Florin Andrei a comis o gravă eroare față de „șepcile roșii”. După o trecere în fața în Florin Bejan, Daniel Popa a fost faultat de Muțiu, dar arbitrul i-a acordat cartonaș galben pentru simulare.

Chemat la VAR, Florin Andrei a mai rămas timp de 2 minute înmărmurit în fața ecranului, ca mai apoi să revină tot la decizia inițială.

Hermannstadt - U Cluj 2-2 » Egal pentru clujeni la revenirea lui Ioan Ovidiu Sabău pe bancă

Cumva lovită moral, U Cluj a încasat rapid primul gol de la Daniel Paraschiv, care a profitat de o eroare în defensiva alb-negrilor. Treziți la realitate, „studenții” s-au avântat în atac și au egalat rapid prin Bogdan Mitrea

Ca o răzbunare după greșeala de arbitraj, în teren, Chipciu a anticipat excelent pasa greșită a lui Alhassan, l-a angajat pe Ianis Stoica în bandă, iar Popa i-a adus pe oaspeți în avantaj.

Ca să completeze seria gafelor, și asistentul Radu Ghinguleac le-a dat pentru scurt timp în prelungiri mirajul unei false bucurii sibienilor, după ce nu a văzut un ofsaid la Balaure, fiind corectat apoi din camera VAR.

Cumva contrar așteptărilor, care-i vedeau pe cei de la Hermannstadt călare peste apărarea clujenilor pentru obținerea egalării, tot oaspeții au fost cei care au controlat partea secundă.

Băieții lui Sabău au forțat golul 3 prin Popadiuc și Popa, care au avut două șanse uriașe de a închide meciul. Finalul a fost gestionat complet eronat de oaspeți, fiind taxați cu un eurogol de Oroian.

FINAL » Hermannstadt - U Cluj 2-2

• Au marcat: D. Paraschiv '35; Oroian '90+2 / Mitrea '45; D. Popa '45+3
  • 6.500 de spectatori au asistat la duelul de la Sibiu.
  • Click AICI pentru statistici

Hermannstadt - U Cluj, echipe de start:

HERMANNSTADT (4-4-2): Muțiu - Butean, I. Stoica (cpt.), Bejan, Oroian - Bucuroiu, Mino, Alhassan, Balaure - G. Iancu, Paraschiv
Rezerve: Căbuz - Etienne, Găman, Murgia, Biceanu, Bărbuț, Neguț, Dr. Iancu, Ruben Fonseca
Antrenor: Marius Măldărășanu

U CLUJ (4-3-3): Gorcea - Oancea, Miron, Mitrea, Vătăjelu - Nistor, Bic, Popadiuc - I. Stoica, D. Popa, Chipciu (cpt.)
Rezerve: Iliev - Dimitrov, Pițian, Perianu, Hofman, Calcan, Tescan, Simion
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Stadion: Municipal, Sibiu
Arbitru: Florin Andrei / Asistenți: Radu Ghinguleac și Alexandru Vodă
Arbitru VAR: Andrei Antonie / Arbitru AVAR: Mircea Orbuleț

Gică Hagi, despre transferul lui Ianis în La Liga: „Într-un an, va deveni de două ori mai bun!”

Laurențiu Reghecampf, resemnare și o promisiune făcută după eșecul cu Farul: „Veți vedea cu FCSB!” + fotbalistul „luat în vizor”

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!