FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - DINAMO 1-1

După remiza din Giulești, dinamoviștii prind curaj: „Vrem în play-off”

Rapid - Dinamo 1-1 / foto: Ionuț Iordache (GSP) +44   FOTO
Rapid - Dinamo 1-1 / foto: Ionuț Iordache (GSP)

Articol de - Publicat luni, 19 august 2024 00:01 / Actualizat luni, 19 august 2024 00:13

Ahmed Bani, 21 ani, unul dintre cei mai buni oameni de pe teren în Rapid - Dinamo 1-1, a tras concluziile după derby-ul din Giulești, considerând remiza echitabilă.

Suntem oarecum mulțumiți. Au avut și ei ocazii, însă și noi ne-am creat destule șanse. Până la urmă, cred că este un rezultat echitabil. Este un derby, este normal să se încingă lucrurile. Nu am vrut să aprind spiritele, doar am vrut să îmi despart coechipierii.

Rapid - Dinamo/ foto: Cristi Preda (GSP)
Rapid - Dinamo/ foto: Ionuț Iordache (GSP)
+39 FOTO

Ahmed Bani, după Rapid - Dinamo 1-1: „Până la urmă, cred că este un rezultat echitabil”

Știam că Rapidul are jucători de calitate, i-am analizat și am încercat să le exploatăm punctele mai puțin bune. Toți jucătorii noștri sunt pregătiți de Liga 1, am încredere maximă în ei.

Noi sperăm la play-off, însă o luăm meci cu meci, vedem când se va trage linie. Am fost o echipă bună, cu un joc solid”, a spus Ahmed Bani, cel care a suplinit absența lui Dennis Politic, accidentat în partida cu Poli Iași (2-2).

Prima repriză a fost una extrem de dură, intrările la limită fiind un lait motiv. În mitanul secund, jocul s-a mai animat. În urma unui henț în careu al lui Boateng, „centralul” Iulian Călin a dictat lovitură de la 11 metri, cu ajutorul arbitrajului video.

„Câinii” au reacționat după reușita giuleștenilor, având o ocazie uriașă prin Selmani. În minutul 79, același Selmani a restabilit egalitatea, tot de la punctul cu var.

Cu această remiză, Dinamo urcă temporar pe podiumul Superligii, în timp ce Rapidul rămâne fără victorie în acest start de stagiune.

Penalty-ul nostru a fost clar. Apărătorul a făcut un gest stupid, m-a tras. Nu am mai putut să ajung la minge, felicit arbitrul că a văzut acest lucru.

Am jucat bine în prima repriză, dar la începutul reprizei a doua, au pus presiune și au marcat. Play-off-ul e încă departe, mai avem mult până acolo. Mi-a plăcut atmosfera, mi-aș dori etapă de etapă să jucăm cu un asemenea public.

- Astrit Selmani, atacant Dinamo

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Danezul care a venit să joace la Dinamo a rămas surprins de București: „Asta am făcut în prima zi” + Cum s-a trezit cu 50 de cenți în cont

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”