FOTBAL  »  LIGA 2  »  PETROLUL - CSA STEAUA 0-0

VIDEO + FOTO Atmosferă de vis, fotbal închis » Petrolul și CSA Steaua, remiză albă în fața unui stadion plin

Articol de GSP - Publicat duminica, 01 mai 2022 16:31 / Actualizat duminica, 01 mai 2022 16:35

Petrolul și CSA Steaua au remizat, 0-0, într-un meci din etapa a 7-a din play-off-ul Ligii 2.

Vezi AICI toate rezultatele din Liga 2

Într-o atmosferă de vis, creată de cele două galerii, Petrolul și CSA Steaua au oferit un meci sărac în ocazii, cele două formații jucând mai degrabă cu gândul la a nu pierde.

VIDEO Imagini spectaculoase cu atmosfera de la Petrolul - CSA Steaua

Petrolul și CSA Steaua, egal fără goluri în Liga 2

Steaua a avut primele ocazii. În minutul 18, Chipirliu a tras pe lângă, de la marginea careului, iar în minutul 25, după un contraatac construit de Adi Popa, Enceanu a șutat de la 20 de metri, dar portarul Avram a reținut mingea fără probeme.

Petrolul a avut cea mai mare ocazie a primei reprize în minutul 27, când Cebotaru a șutat de la 10 metri, dar portarul Stelei, Horia Iancu, a respins în corner.

După pauză, Seto și Jarovic au ratat în minutele 56 și 58 două ocazii importante, iar meciul s-a liniștit.

Pe final, în minutul 77, Petrolul a rămas în 10. Căpitanul Valentin Țicu a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaș galben, iar trupa lui Nicolae Constantin a renunțat la intențiile ofensive. Ultima ocazie a avut-o Emilian Pacionel, în minutul 90, când Avram a scos cu greu șutul acestuia.

+15 FOTO

După acest egal, Petrolul ajunge la 58 de puncte. Este lider în Liga 1, cu două puncte peste Hermannstadt. CSA Steaua, care nu are drept de promovare, este pe 4, cu 46 de puncte.

Petrolul - CSA Steaua, echipe de start

Petrolul: Avram – Pârvulescu, Meijers, Huja, Țicu – Cebotaru, Seto – Bratu, Tucaliuc, Cioiu
Rezerve: Moroz, Lică, Prejmerean, Pashov, Boțogan, Jarovic, Gheroghe, Velisar
Antrenor: Nicolae Constantin

CSA Steaua: H. Iancu – Oroian, Walace, Beța, Zaharia – Ad. Popa, Bărbulescu, Enceanu, E.Pacionel  - Șt.Pacionel, Chipirliu
Rezerve:  Bălbărău,  Mihăescu, Buhăescu, Donose, Răsdan, Huiban, Dragu, Bactăr
Antrenor: Daniel Oprița

Cu 6 etape jucate din play-off-ul Ligii 2, Petrolul e lider, cu 57 de puncte. Formația din Ploiești are un punct peste Hermannstadt (locul 2) și 3 peste U Cluj (locul 3). De partea cealaltă, CSA Steaua, care nu are drept de promovare, se află pe 4, cu 45 de puncte.

Incredibil! Adrian Mihalcea: „Am luat pumni la finalul meciului U Cluj - Slobozia!”

EXCLUSIV De unde a pornit iureșul de la U Cluj - Slobozia: „Atunci a sărit la bătaie! Erau vreo 40 de oameni

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga