FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - OLANDA 0-3

TOTU-I TACTICA Am comis aceeași greșeală flagrantă » Filmul golului care ne-a îngenuncheat cu Olanda

Analiza tactică a partidei România - Olanda, fotomontaj: Stela Tănase

Articol de - Publicat miercuri, 03 iulie 2024 11:44 / Actualizat joi, 04 iulie 2024 09:53

România și-a luat adio, aseară, de la Campionatul European. Eșec clar, 0-3 cu Olanda în „optimi”, după un meci în care batavii ne-au fost superiori la toate capitolele importante.

Naționala lui Iordănescu a început bine partida: a stat sus, a făcut presing, și-a creat câteva situații de gol, doar că Man&Co. nu au reușit să concretizeze momentul favorabil.

Era minutul 10 și România ataca în 8 jucători. Fundașii noștri laterali se poziționau sus, aici Mogoș e la marginea careului advers

Eroare repetată. Filmul golului care ne-a îngenuncheat

Contrar cursului confruntării, Olanda a deschis scorul. Și am comis aceeași eroare ca în duelul contra Belgiei (0-2): n-am știut să dejucăm atacul între linii al oponenților.

Un „pozițional” al Olandei surprinde un moment sugestiv pentru jocul naționalei pregătite de Koeman: mingea e la stoperul Van Dijk, iar Simons, mijlocașul lor ofensiv, cere balonul fix între linia de apărare și cea mediană.

Deși intenția lui Simons e limpede, nu reușim să-l blocăm pe fotbalistul lui PSG

Cel care îi va pasa lui Xavi este Schouten. Simons primește mingea într-o zonă crucială pe care o lăsăm descoperită.

Simons se va întoarce cu fața către poartă și va descoperi o soluție simplă de a continua faza, în flancul stâng, la Gakpo

Previzibil, Simons îi trimite lui Gakpo, fotbalistul lui Liverpool inițiază un duel 1 la 1 cu Rațiu în bandă, îl păcălește ușor pe fundașul lui Rayo și va înscrie și cu ajutorul lui Niță: șut în forță la colțul scurt.

Observați cum Rațiu este expus de Man, jucătorul de la Parma nu vine la dublaj. În contrapartidă, Ianis Hagi ajunge deja lângă Mogoș

Mare atenție la olandezi. Specificul lor e următorul: posesie, să speculeze spațiile dintre linii și să rezume jocul la duelurile 1 contra 1. Asta pregătesc de la juniori

- Dan Alexa, înainte de România - Olanda, la GSP Live

Din acel moment, evoluția României s-a prăbușit. Dacă la începutul confruntării atacam în 8 fotbaliști, în minutul 40 aveam 9 jucători de câmp în propriul careu!

Din acest cadru lipsește doar atacantul Drăguș

„Dublă” Malen. După un aut...

Și nu am mai revenit cu adevărat în meci decât sporadic. Olanda a continuat să aibă ocaziile mari și a mai înscris de două ori în repriza secundă.

Minutul 82 - o repunere de la margine cu direcția Depay. Atacantul Olandei prelungește, pe spate, la Gakpo. Drăgușin iese în întâmpinare, dar pierde duelul cu fotbalistul celor de la Liverpool. Urmează o pasă în careul mic, la Malen, care se demarcă de lângă Burcă.

Drăgușin și Burcă sunt principalii vinovați la golul 2

...și un contraatac

Minutul 90+3 - la capătul unei „fixe” a „tricolorilor”, Simons câștigă posesia în detrimentul lui Cicâldău și declanșează contraatacul.

Mingea ajunge la același Malen, fotbalistul Borussiei Dortmund pătrunde printre Răzvan Marin și Darius Olaru - fundași de conjunctură - și îl execută din nou pe Florin Niță.