FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA

Antrenorul lui Drăgușin, exasperat de golul anulat a lui Lukaku: „Am transformat fotbalul în criminalistică”

Ange Postecoglou/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 23 iunie 2024 10:53 / Actualizat duminica, 23 iunie 2024 11:41

Ange Postecoglou (58 de ani), antrenorul lui Tottenham și a lui Radu Drăgușin, a vorbit la o televiziune britanică despre golul anulat a lui Romelu Lukaku din partida Belgia-România, scor 2-0.

Romelu Lukaku a înscris golul de 2-0 în minutul 63, dar acesta a fost anulat după intervenția VAR pentru un ofsaid milimetric. Postecoglou a fost revoltat de faptul că distanța a fost atât de mică încât aceasta nu era vizibilă cu ochiul liber, ci doar prin intermediul tehnologiei.

Belgia - România / Sursă foto: Imago Images

Postecoglou: „Am transformat fotbalul în criminalistică”

„Nu mă face să încep! Frustrarea mea este că am transformat fotbalul în criminalistică, milimetri. Cred că dacă golul rămânea fără intervenția VAR, nimeni n-ar fi zis nimic. Când face contact cu mingea? Am văzut doar finalul fazei.

A schimbat jocul substanțial. Nu sunt fan, dar există și e utilizat. Singurul lucru pozitiv pe care îl văd este că îl utilizează repede”, a declarat australianul pentru o televiziune britanică, preluat de Daily Mail.

Ian Wright, fostul atacant al celor de la Arsenal, a intervenit și el în discuția despre golul anulat

„Ca atacant, nu voi accepta niciodată acest ofsaid. Nu pot să înțeleg când un atacant și un fundaș sunt cu fața în aceeași parte și vorbești de milimetri, atunci atacantul are avantaj acolo. Pentru mine... oamenii spun că este ofsaid. Nu pot accepta acest ofsaid”, a declarat Ian Wright.

Ange Postecoglou, cuvinte de laudă pentru Radu Drăgușin

Antrenorul celor de la Spurs a avut cuvinte de laudă pentru jucătorul său Radu Drăgușin, înainte de startul partidei.

„Este un copil super și chiar vrea să învețe. El chiar a fost la Juventus la o vârstă foarte fragedă. deci a fost școlit în apărarea italiană. El este un fundaș care iubește să se apere”

Este un pasator curajos, acum își adaugă cumva calitate asta. Are doar 22 de ani, dar este un copil bun și sunt foarte fericit că îl avem la Spurs”, a declarat Ange Postecoglou.

România a pierdut în fața Belgiei, scor 2-0 în al doilea meci al „tricolorilor” la Euro 204. Belgienii au punctat în minutul 2 prin Youri Tielemans. Cel de-al doilea gol a venit în minutul 80 și a fost marcat de Kevin De Bruyne în minutul 80.

VIDEO. Belgia - România 2-0. Ianis Hagi, declarații la finalul meciului: „Sentimentul din vestiar este că se putea mai mult” + Cum crede că trebuie abordat meciul cu Slovacia

Fosta gimnastă Ana Porgras, triunghi amoros la Survivor? Ce dezvăluiri face câștigătorul: „Mi-a propus un joc”
Stiri extrasport
„Tricolorul” pe care Cornel Dinu îl consideră un intrus la Euro: „Nu știu de ce mizează în continuare pe el”
Nationala
3 lucruri cu care nu s-a putut acomoda camerunezul sosit de 3 ani în România: „Vă spun ce aș schimba”

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda