FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - CEHIA, AZI, 21:00, EUROSPORT 2, SPORTRO ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Baricada cehă » Adversara României de azi e o echipă solidă, care suferă însă în ofensivă

Adversarii noştri de azi s-au antrenat aseară în Ghencea

Articol de GSP - Publicat miercuri, 20 iulie 2011 00:00 / Actualizat marti, 19 iulie 2011 23:29

Cei mai reprezentativi ai adversarilor sînt Kalas (Chelsea), Kaderabek (Sparta Praga) şi Fantis (Banik Ostrava).

Formaţia ofensivă gîndită de Lucian Burchel se va lovi cel mai probabil de o echiă masivă, care joacă foarte bine tactic şi greşeşte rareori în propria jumătate. Cehii sînt consideraţi favoriţi prin prisma valorilor individuale pe care le au în lot şi a experienţei la acest nivel: au ajuns de trei ori în semifinale la CE U19, în 2003, 2006 şi 2008.

Defensivă de fier
Cehii au primit doar două goluri în cele şase partide de calificare, dar meritul nu e neapărat al portarilor, Koubek şi Zapletal prinzînd rareori prima echipă la Kralove şi Zlin, în prima ligă cehă. Axul central al apărării este redutabil, format din Brabec (Sparta Praga) şi Kalas, vedeta echipei şi jucătorul lui Chelsea! Tomas Kalas nu a jucat în ultimele partide de pregătire ale cehilor, fiind folosit de Villas Boas în amicalul englezilor cu Portsmouth.

La mijloc, de urmărit este Kaderabek, care a prins deja 23 de meciuri în prima echipă la Sparta Praga şi Fantis, titular la Banik Ostrava şi cotat de transfermarkt.de la 800.000 euro!

Probleme mari în atac
Din cele şapte echipe prezente la turneul final care au cîştigat turneul Elite, Cehia a marcat cele mai puţine goluri, doar trei în cele trei întîlniri. Mai mult de atît, şi în faza anterioară a competiţiei cehii au avut aceeaşi medie de goluri, unu pe meci.

Selecţionerul Hrebik recunoaşte că lipsa unui golgeter e punctul slab al echipei, toate golurile din calificări fiind marcate de jucători diferiţi! Deşi compensează prin disciplină tactică, elevii lui Hrebik au mai primit o lovitură chiar înainte de acest turneu: Matej Vydra, atacantul cel mai bine cotat din lot, a fost oprit de Udinese în pregătiri pentru noul sezon de Serie A!

Calificaţi pe ultima sută de metri
În preliminarii, Cehia a terminat pe 3, în spatele Belarusului şi al Macedoniei, după 0-0 cu Bosnia, 2-0 cu Belarus şi 0-1 cu Macedonia. Gazde ale grupei Elite, au debutat timid, 0-0 cu Rusia, dar apoi şi-au găsit cadenţa şi au învins Olanda, 1-0, şi Israel, 2-1, obţinînd calificarea de pe primul loc. Au fost destul de norocoşi, cîtă vreme, în ultima partidă, cu Israel, au marcat în ultimul sfert de oră cele două goluri, fără de care ar fi rămas acasă.

Cel mai în vîrstă antrenor
Jaroslav Hrebik, 63 de ani, are o carieră modestă de fotbalist în spate. Ca tehnician, nu a obţinut nici un titlu naţional, deşi a fost pe banca celor mai bune echipe din Cehia, Slavia şi Sparta Praga. Le-a mai antrenat pe Viktoria Plzen, Jablonec şi, pentru scurt timp, Dinamo Moscova. Din 2005, activează în cadrul Federaţiei cehe.

Puştii români i-au "disecat"
În ultima săptămînă, fotbaliştii reprezentativei U19 au avut un program special în care au făcut nenumărate analize video ale Cehiei, primul adversar din grupă. Elevii lui Burchel au avut la dispoziţie casete cu meciurile din preliminarii ale echipei pe care o vor înfrunta miercuri, de la ora 21.00, pe stadionul din Chiajna.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Anunță un sponsor nou imediat după FCSB - Petrolul: „Sunt discuții avansate. Vor primi bonus de victorie pentru acest meci!”
Gigi Becali a făcut praf un jucător, apoi s-a răzgândit și a criticat arbitrajul » Ce arată imaginile de la cel mai încins moment al jocului

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”