FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - OLANDA 0-3

Cody Gakpo, omul meciului în România - Olanda: „N-am avut niciodată sentimentul că vom ceda victoria”

Cody Gakpo / Foto:  Imago
Cody Gakpo / Foto: Imago

Articol de - Publicat marti, 02 iulie 2024 21:42 / Actualizat miercuri, 03 iulie 2024 03:38

Cody Gakpo (25 de ani), mijlocașul celor de la Liverpool și primul marcator al meciului România - Olanda, a oferit o primă reacție după înfrângerea suferită de „tricolori” în fața batavilor, scor 0-3.

Fotbalistul olandez a deschis scorul în minutul 20 al partidei. Donyell Malen a reușit o „dublă” în a doua repriză și a trimis Olanda în sferturile de finală ale Euro 2024.

Cody Gakpo: „Putem să jucăm mai bine”

Atacantul olandez a menționat că victoria din meciul cu România este un răspuns bun pentru înfrângerea suferită în fața Austriei.

„A fost un meci bun, cu goluri minunate și fotbal bun câteodată. Cu siguranță, putem juca mai bine, dar este o reacție bună după meciul trecut”, a declarat atacantul olandez la sportnieuws.nl.

Cody Gakpo despre jucătorii României: „Au fost foarte încăpățânați”

Cody Gakpo a semnalat spiritul de luptă al „tricolorilor”.

„Au fost foarte încăpățânați și au fost periculoși la câteva faze, dar noi am fost în control. Am fost pe teren o echipă și asta e o bază bună. N-am avut niciodată sentimentul că o să cedăm victoria”, a declarat atacantul batav, conform sportnieuws.nl.

Cody Gakpo despre deznodământul meciului cu România: „Sunt fericit pentru rezultat”

Atacantul lui Liverpool a declarat că este mulțumit de rezultatul echipei sale și de faptul că a reușit să deschidă scorul rapid.

„E mereu bine să deschizi jocul rapid în acest mod. Știi că tensiunea va dispărea după aceea. Un meci bun, sunt fericit pentru rezultat”, a declarat fotbalistul pentru presa batavă.

Andrei Burcă, după România - Olanda

Andrei Burcă a vorbit despre primul gol marcat de Cody Gakpo și despre efectul pe care l-a avut reușita olandezului.

„E o seară tristă pentru noi, le mulțumim fanilor, care au fost senzaționali. Ne bucurăm că am ieșit din grupă, am încercat și azi să mergem mai departe. Am jucat bine 15 minute, a venit însă golul la prima lor ocazie și ne-a destabilizat. Am încercat cât am putut să revenim, dar ei au calitate mare și ne-au surprins pe final, când ne-am deschis.

Suntem dezamăgiți, cel puțin pe mine mă încearcă multe sentimente. Acesta e nivelul, suntem între primele 16 echipe de la EURO, ne-am bătut de la egal la egal cu toți”, a declarat Andrei Burcă, după meci, pentru ProTV.

VIDEO. Andrei Burcă a vorbit despre primul gol marcat de Cody Gakpo și despre efectul pe care l-a avut reușita lui Gakpo

Spaniolii de la AS, despre viralul „optimilor”: „Cel mai curios gest de la Euro este cel al României”