FOTBAL  »  NATIONALA  »  BELGIA - ROMÂNIA

FOTO România, făcută șah-mat » Așa a marcat Belgia un gol istoric în minutul 2

Belgia a deschis scorul încă din minutul 2 cu România, prin mijlocașul Yuri Tielemans/ foto Guliver/GettyImages +40   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 22 iunie 2024 22:09 / Actualizat sambata, 22 iunie 2024 22:29

Belgia a deschis scorul încă din minutul 2 cu România, prin mijlocașul Yuri Tielemans.

Belgienii ne-au făcut șah-mat din minutul 2 al meciului de la Koln. „Tricolorii” nu au putut bloca vedetele naționalei Belgiei, care au controlat primele două minute de meci.

Golul de 1-0 al Belgiei cu României
+6 FOTO

Acțiunea a pornit de la Doku, extrema lui Manchester City, care nu a putut fi oprit de Andrei Rațiu în flancul drept al apărării noastre.

Doku i-a pasat apoi în careu lui Romelu Lukaku, iar masivul atacant al Belgiei l-a ținut în spate pe Andrei Burcă, o acțiune clasică pentru jucătorul care a evoluat la Roma în sezonul trecut. Apoi, Lukaku a continuat logic faza, fiind cu spatele la poartă, a scos pentru șut.

Iar acesta a venit din piciorul lui Tielemans, care a trimis plasat în dreapta lui Niță, portarul României fiind fără replică. Mingea a intrat în plasă după 73 de secunde, acesta fiind cel mai rapid gol marcat vreodată de Belgia la un turneu final, indiferent că vorbim de Campionat Mondial sau European.

Suporterii României la stadion, înaintea meciului cu Belgia / Foto: Cristi Preda GSP
+35 FOTO

La Mondialul din 2018, Meunier marcase în minutul 4, acela fiind, până la meciul cu România, cel mai rapid gol al Belgiei la un turneu final.

VIDEO. Imnul României, cântat incredibil de fanii naționalei înainte de meciul cu Belgia. Atmosferă senzațională făcută de suporterii „tricolorilor”

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gest HULIGANIC în Giulești » Atac îngrozitor la adresa siguranței presei! Jurnalist bruscat de un impresar care purta o legitimație a clubului din Superligă: „Dormiți!”
S-a întâmplat fix lucrul care l-a scos din sărite pe Șucu: „Nu pot accepta așa ceva!”
Partenera titularului de la Rapid a plecat din România: „Alte 3 luni departe de tine. Nu sunt sigură dacă devine mai greu sau mai ușor”

Cosmin Olăroiu nu ne vrea în UE, Ion Țiriac nu ne vrea în NATO! Declarații controversate în studioul GSP: „Sunt stupefiat! Nu-mi trebuie bază militară! Știți ce ar merge, în schimb?”

Ce-a pățit soția fotbalistului când a ajuns în Botoșani? „S-a dus la mall în Iași, o sută de kilometri, și ne-a spus: «Mamă, ce oraș mare»!”