INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

Bayer Leverkusen / Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 05 octombrie 2024, 19:43 / Actualizat sambata, 05 octombrie 2024 20:03

Bayer Leverkusen a remizat cu nou promovata Holstein Kiel în etapa cu numărul 6 din Bundesliga, 2-2, după ce a condus cu 2-0 după primele 8 minute.

Trupa lui Xabi Alonso a început excelent partida și a reușit să înscrie de două ori în primele opt minute.

Exequiel Palacios a pasat decisiv la ambele reușite ale "aspirinelor", iar Victor Boniface (minutul 4) și Jonas Hofmann (minutul 8) au fost cei care au finalizat cu succes acțiunile mijlocașului argentinian.

CFR, victorie cu Poli Iași. Dan Petrescu urcă pe podium la o săptămână după ce i s-a strigat „Demisia!”
CFR CLUJ - POLI IAȘI

Oaspeții au redus din diferență până la pauză

În minutul 26, Victor Boniface a reușit să marcheze din nou, însă reușita atacantului nigerian a fost anulată de VAR pentru o poziție afară din joc.

În cel de-al 5-lea minut suplimentar al primei reprize, oaspeții au reușit să reducă din diferență, grație reușitei lui Max Geschwill. Pasa decisivă a venit de la experimentatul mijlocaș german, Lewis Holtby.

+3 FOTO

În repriză secundă, campioana Germaniei a avut câteva șanse bune de a se distanța pe tabelă prin Florian Wirtz și Jonathan Tah, însă de fiecare dată Timon Weiner a reușit să îndepărteze pericolul.

Cu toate acestea, nou promovata Holstein Kiel a fost echipa care a reușit să înscrie.

În minutul 68, centralul Robert Hartmann a dictat penalty pentru oaspeți, după o intervenție neregulamentară a lui Jeremie Frimpong în interiorul careului.

Nou intratul Jann-Fiete Arp a transformat fără emoții de la punctul cu var, stabilind astfel scorul final al partidei.

După acest rezultat de egalitate, Leverkusen are 11 puncte după primele 6 etape, cu 2 mai puțin decât liderul Bayern Munchen, care va juca mâine pe terenul lui Frankfurt.

De cealaltă parte, pentru Holstein Kiel a fost cel de-al doilea punct câștigat în actuala stagiune internă.

În etapa următoare, trupa lui Xabi Alonso va evolua tot pe teren propriu, împotriva celor de la Frankfurt, în timp ce Holstein Kiel va primi vizita lui Union Berlin.

Clasament Bundesliga:

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Femeia care l-a adus la disperare pe Gigi Becali, încătușată în București: „Se manifesta într-un mod agresiv”
Rapid îi poate da lovitura lui CFR Cluj » Un internațional ar fi aproape să semneze
Mihai Stoica a răbufnit după ce l-a auzit pe jucătorul lui Poli Iași: „Cum adică își dorește să ia CFR campionatul?”

Presa din Grecia a rezumat într-un SINGUR cuvânt eșecul lui PAOK cu FCSB din Europa League și a numit omul meciului

Așa se fac schimbările la FCSB! Imagini fabuloase cu Gigi Becali și Mihai Stoica surprinse de reporterul GSP