INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

FOTO Kylian Mbappe, la primele goluri în La Liga » Real Madrid a răpus-o fără emoții pe Betis

Kylian Mbappe/ foto Imago Images +8   FOTO
Kylian Mbappe/ foto Imago Images

Articol de - Publicat luni, 02 septembrie 2024 00:29 / Actualizat luni, 02 septembrie 2024 00:59

Real Madrid a câștigat cu Betis, scor 2-0, în etapa a patra din La Liga. Kylian Mbappe a marcat cele două goluri.

Kylian Mbappe a spart gheața în La Liga. La al patrulea meci, a reușit să marcheze în premieră în campionatul Spaniei. Și a făcut-o chiar acasă, pe „Santiago Bernabeu”. Francezul a reușit o „dublă”, iar în minutul 84 a fost scos de Ancelotti și a primit aplauze de la întreg stadionul, care a venit să vadă un spectacol.

Suporterii madrileni nu prea au văzut asta în prima repriză. Jucătorii Realului au încercat, au ținut de minge și au fost aproape de gol prin Militao, care a trimis pe poartă cu capul, după o centrare din corner. Mingea respinsă de portar a ajuns tot la el, dar stoperul brazilian a trimis alături.

Real Madrid - Betis/ foto Imago Images
+3 FOTO

Mbappe a încercat și el să marcheze, dar nu a nimerit spațiul porții dintr-un unghi închis, cu un șut din prima din alunecare. Betis a încercat și ea să puncteze și a fost aproape prin Ez, care a trimis pe lângă poartă, cu capul.

Kylian Mbappe a decis meciul în repriza a doua

După pauză a început adevăratul spectacol. Vinicius a fost primul care a ieșit în evidență. Brazilianul a trimis cu dreptul la colțul lung, iar balonul a șters transversala porții lui Silva. Apoi a venit un moment de geniu al lui Valverde.

Uruguayanul a pasat din prima, cu călcâiul, printre fundașii adverși. Balonul a ajuns la Mbappe, care a rămas singur cu portarul și a marcat cu piciorul stâng, la colțul scurt. A fost primul lui gol în La Liga și primul pe „Bernabeu”. Mai marcase o dată în Supercupa Europei, când Real Madrid a învins-o pe Atalanta cu 2-0.

Kylian a reușit „dubla” în minutul 76, dintr-un penalty scos de Vinicius. Brazilianul a fost faultat în careu de Silva, portarul lui Betis. Doar câteva minute mai târziu, Mbappe a fost schimbat și a primit un standing ovation de la fanii madrileni.

FINAL. Real Madrid - Betis 2-0

Real Madrid - Betis, echipe de start

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Rudiger, Mendy - Valverde, Tchouameni - Rodrygo, Ceballos, Vinicius - Mbappe
Rezerve: Lunin, Fran - Diaz, Endrick, F. Garcia, Guler, Lucas Vazquez, Modric, J. Ramon.
Antrenor: Carlo Ancelotti

Betis: Silva - Sabaly, Llorente, Natan, Perraud - W. Carvalho, Roca - Rodri, Fornals, Ezzalzouli - Ruibal
Rezerve: Adrian, Vieites - Alcaraz, Altimira, Avila, Bellerin, Diao, Cardoso, Juanmi, Losada, R. Rodriguez, Vitor Roque
Antrenor: Manuel Pellegrini

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Dănuț Lupu a agresat un arbitru la meciul de astăzi » Reacția dinamovistului: „Nu s-a întâmplat nimic. Lumea rea vorbește...”