INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - BARCELONA

VIDEO şi FOTO Real Madrid - FC Barcelona 3-4 » "Tripla" lui Lionel Messi o ajută pe Atletico să urce pe primul loc în La Liga

Articol de GSP - Publicat duminica, 23 martie 2014 00:00 / Actualizat luni, 24 martie 2014 00:02

Barcelona a reintrat cu şanse reale în lupta pentru titlu în Spania după ce a învins-o pe Real Madrid chiar pe "Santiago Bernabeu", scor 4-3.

Vezi VIDEO cele mai importante ocazii!

Partida a fost una extrem de spectaculoasă cu reveniri pe tabelă de ambele părţi. Iniesta a deschis scorul în minutul 7, însă Benzema a adus-o pe Real în avantaj în minutele 20 şi 24.

Messi a restabilit egalitatea pe tabelă în minutul 42. Cristiano Ronaldo a readus-o pe Real Madrid în avantaj în minutul 55 după un penalty acordat eronat, starul portughez fiind agăţat de Mascherano în afara careului.

Neymar a scăpat spre poartă în minutul 63 dintr-o poziţie suspectă de ofsaid şi a fost agăţat de Sergio Ramos. A fost penalty şi pentru catalani şi eliminare pentru fundaşul madrilen. Lionel Messi a reuşit "dubla" cu o execuţie perfectă.

Acelaşi Messi a adus şi victoria catalanilor după un penalty obţinut de Iniesta în minutul 84. În urma acestui succes Barcelona se apropie la doar un punct de Real Madrid şi Atletico. Echipa lui Diego Simeone este lider în La Liga.

min. 86:
Cristiano Ronaldo îl loveşte cu cotul în faţă pe Mascherano şi primeşte cartonaş galben
Alexis Sanchez intră în locul lui Fabregas
min. 75: Sergio Ramos l-a egalat pe Fernando Hierro ca jucătorul cu cele mai multe eliminări în El Clasico, trei
min. 65: GOL BARCELONA! Messi execută excelent şi înscrie
min. 63: Penalty! Neymar scapă singur, este agăţat de Ramos şi este penalty. Fundaşul lui Real Madrid este eliminat

min. 60:
Iniesta expediază o torpilă de la mare distanţă, mingea este deviată şi trece la o palmă de poartă
min. 55: GOL REAL MADRID! Cristiano şutează la colţul lung şi înscrie
min. 54: Cristiano Ronaldo cade la marginea careului după un duel cu Dani Alves, dar Mallenco acordă penalty

min. 46:
Messi are în acest moment 19 reuşite în El Clasico, depăşindu-l pe legendarul Alfredo Di Stefano, care era pînă acum lider la acest capitol
min. 43: Fabregas şi Pepe primesc cartonaş galben pentru un clinci
min. 42: GOL BARCELONA! Messi şutează din interiorul careului şi îl învinge pe Diego Lopez
min. 41: Corner al Barcelonei, Pique se înalţă în careu, reia însă slab cu capul. Catalanii nu au mai avut o ocazie importantă de minute bune
min. 40: Dubla lui Karim Benzema este cea mai rapidă (4 minute) dintr-un El Clasico de la reuşitele lui Jensen, din aprilie 1978

min. 35: Di Maria primeşte cartonaş galben
min. 26:
Benzema preia din nou în careu, şutează la colţul lung, dar Pique respinge din faţa porţii goale
min. 24: GOL REAL MADRID! Benzema preia frumos în centrul careului şi înscrie cu un şut excelent în stînga lui Valdes
min. 20: GOL REAL MADRID! Benzema reia cu capul de la 11 şi Valdes nu se mai poate opune
min. 18:
Ronaldo trage de la mare distanţă, mingea e reţinută de Valdes
min. 15:
Messi scapă singur spre poartă, dar şutează slab şi mingea trece alături
min. 13:
Di Maria trece frumos de 2 adversari, paseză în faţa porţii, de unde Benzema trimite peste poarta catalanilor. Ratare uriaşă a lui Real Madrid
min. 12:
Benzema şutează de la mare distanţă, mingea este reţinută de Valdes
min. 7: GOL BARCELONA! Iniesta este servit bine de Messi, şutează puternic direct în vinclul porţii lui Diego Lopez
min. 5:
Benzema şutează şi el de la 12 metri, slab însă şi mingea trece pe lîngă poartă
min. 4:
Neymar are o cursă pe partea dreaptă, şutează pe jos la colţul scurt, Diego Lopez e pe fază şi reţine fără probleme
min. 1: A început meciul!

***

Atmosferă senzaţională pe Bernabeu:

610281-realmadrid.png610282-barcelona.png Jucătorii Realului au ieşit pe teren cu tricouri cu un mesaj de susţinere pentru colegul lor, Jese Rodriguez, accidentat grav la meciul cu Schalke, care va rata restul sezonului.

610281-realmadrid.png610282-barcelona.png Moment de reculegere pentru Adolfo Suarez, un politician spaniol care a decedat azi.

610281-realmadrid.png610282-barcelona.pngPrimul "11" confirmat al Realului:

610281-realmadrid.png610282-barcelona.png Autocarul Realului a ajuns la arena "Santiago Bernabeu", trecînd prin mijlocul fanilor, într-o atmosferă cu adevărat incendiară. Şi jucătorii Barcei se află din acest moment la stadion.

610281-realmadrid.png610282-barcelona.png Atletico Madrid a încins derby-ul Real Madrid - FC Barcelona, învingînd Betis în deplasare, 2-0. Echipa lui Simeone are acum 70 de puncte, cît Real şi cu 4 peste Barca.

610281-realmadrid.png610282-barcelona.pngMadrilenii au pregătit 80.000 de steaguri pentru a crea o atmosferă de vis la derby:

610281-realmadrid.png610282-barcelona.pngImagine spectaculoasă cu protagoniştii El Clasico, via Marca:

610281-realmadrid.png610282-barcelona.png VIDEO Controversă înaintea El Clasico » Asta e reclama cu Fabregas pe care Barcelona o vrea interzisă la derby!

610281-realmadrid.png610282-barcelona.pngItalianul Carlo Ancelotti a confirmat într-o conferinţă de presă care va fi primul 11 pe care îl va alinia, diseară, contra celor de la Barcelona: Diego Lopez - Carvajal, Ramos, Pepe, Marcelo - Xabi, Modrici, Di Maria - Cristiano Ronaldo, Gareth Bale, Benzema. Formaţia de start este considerată optimă pentru echipa blanco.

Astăzi sînt excluse surprize de ultimă oră, aşa cum a fost cea de la turul de pe Camp Nou, cînd Sergio Ramos a jucat la mijloc, iar Realul a pierdut cu 2-1. De asemenea, Ancelotti a surprins în duelul de pe Vicente Calderon, atunci cînd i-a jucat pe Arbeloa şi pe Coentrao pe benzi, în locul titularilor obişnuiţi, Carvajal şi Marcelo, scrie marca.com.

610281-realmadrid.png610282-barcelona.pngReal Madrid conduce clasamentul din La Liga, cu 70 de puncte, la 4 puncte distanţă fiind Barcelona lui Messi, pe locul 3. Meciul din această seară se poate dovedi decisiv în economia luptei pentru titlu. Dacă Realul învinge, se poate distanţa la 7 puncte, cu nouă etape înainte de finalul campionatului, avantaj pe care mulţi specialişti îl văd hotărîtor.

610281-realmadrid.png610282-barcelona.png"Am construit casa, acum e timpul să o decorăm. E timpul să vorbim despre trofee", a declarat Carlo Ancelotti, cel care a condus-o pe Real Madrid şi în finala Cupei Regelui, acolo o va înfrunta tot pe Barcelona. Mîna antrenorului italian se simte deja. Dacă în tur, în 2013, Madridul a primit 25 de goluri în 26 de partide, în 2014, echipa din capitala Spaniei a încasat doar 7 goluri în 17 meciuri!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Scandal în toată regula! Nicolae Dică, atac dezlănțuit la adresa omului cu banii de la FC Argeș: „Domnu’ milionar, ia CV-ul să vezi ce a făcut Dică!”