INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FULHAM - CHELSEA 1-3

"Nu am făcut niciodată asta, în întreaga mea carieră" » Modul extraordinar în care Jose Mourinho a reuşit să remonteze Chelsea la pauză

Jose Mourinho, foto: reuters

Articol de GSP - Publicat duminica, 02 martie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 02 martie 2014 14:03

Portughezul Jose Mourinho şi-a dat seama că jucătorii lui Chelsea sînt angrenaţi într-o luptă crîncenă pentru titlul în Premier League, iar modul în care a ales să le dea curaj în pauza meciului cu Fulham, 3-1 pentru albaştri, a fost unul ... original.

Cînd arbitrul a fluierat pentru prima intrare la cabine, scorul era 0-0, iar Hazard&Co nu jucaseră nimic. Lider cu Chelsea în Premier League, Mourinho a ştiut că trebuie să intervină, însă, în locul discursului motivator tradiţional, portughezul a ales o altă variantă. "Pur şi simplu nu le-am zis nimic, eram dezgustat",  a început Mourinho explicaţiile.

"De obicei, îi las două-trei minute la pauză ca să îşi cureţe sau să îşi schimbe ghetele, după care intru şi le zic tot ce trebuie să facă. Ei s-au dus în vestiar, m-au aşteptat, dar nu am fost pregătit să le vorbesc. Am decis să nu le vorbesc pentru că, dacă aş fi început, în nici un caz nu îmi ajungeau cele 10 minute de pauză. Am fost foarte, foarte dezamăgit.

E prima oară cînd fac asta în carieră, dar niciodată nu am văzut vreo primă repriză mai slabă de-atît. Situaţia era dezastruoasă, aşa că am decis să nu le zic nimic, am intrat în vestiar, doar m-am uitat la ei şi am ieşit. Am decis să stau pe banca de rezervă şi să aştept să înceapă repriza a doua.

Jucătorii mi-au arătat că sînt foarte inteligenţi. Fără cuvinte, au înţeles că prima repriză a fost dezgustătoare şi au ales să o transforme pe a doua în ceva fantastic. Au avut cea mai bună performanţă din tot sezonul în a doua repriză", a explicat Mou.

Ce s-a întîmplat în a doua repriză? Eden Hazard a fost dirijorul unei Chelsea minunate, iar neamţul André Schürrle a reuşit un hattrick în minutele 52, 65, 68. În ciuda golului marcat de Heitinga pentru Fulham, Chelsea s-a distanţat la 3 puncte de locul secund, Arsenal Londra. GOLURI DIN MECI SÎNT AICI + Clasamentul din Premier League este aici.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Danezul care a venit să joace la Dinamo a rămas surprins de București: „Asta am făcut în prima zi” + Cum s-a trezit cu 50 de cenți în cont

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”