INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Primul trofeu pentru Horațiu Moldovan » La debutul său la Atletico, portarul era să ia gol de la centrul terenului!

Horațiu Moldovan se mai gândește dacă să plece de la Atletico în această vară / Foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 28 iulie 2024 01:12 / Actualizat duminica, 28 iulie 2024 01:55

Horațiu Moldovan (26 de ani), portarul lui Atletico, a prins aseară, după șase luni de așteptare, primele minute în tricoul lui Atletico  ♦ Fostul rapidist, transferat cu 800.000 de euro, a apărat în prima repriză a amicalului cu Numancia (1-1, 5-3 la loviturile de departajare), contând pentru Trofeul „Jesus Gil y Gil”, meci disputat pe stadionul El Burgo de Osma.

Mai bine de șase luni a tot sperat să primească o șansă din partea lui „Cholo" Simeone. Însă antrenorul argentinian nu l-a văzut decât pe Jan Oblak, pe care l-a folosit non stop, fie că a fost vorba de jocurile din LaLiga, Champions League sau Copa del Rey.

O poză pentru albumul cu amintiri al lui Horațiu Moldovan (primul din stânga, rândul de sus) / Foto: X Atletico

Nu mai puțin de 25 de partide a privit resemnat de pe banca de rezerve Horațiu Moldovan evoluțiile goalkeeperul sloven la Atletico în sezonul trecut!

Atletico are un adversar tradițional de liga a 4-a!

Așteptarea s-a terminat, în cele din urmă, în sâmbăta de sfârșit de iulie, în care echipa madrilenă a disputat primul său amical important estival.

2,5 milioanede euro este cota de piață de pe Transfermarkt.de a lui Horațiu Mldovan, care are contract cu Atletico până în iunie 2027

Înfruntarea cu Numancia de Soria, adversar modest din Segunda Division RFEF (liga a 4-a spaniolă), care a ratat promovarea în play-off, a contat pentru Trofeul „Jesus Gil y Gil", ajuns la a 11-a ediție și organizat începând din 2005 în memoria fostului legendar președinte al clubului din capitala iberică.

Trofeul „Jesus Gil y Gil”, câștigat de Atletico la a 11-a ediție, cu căpitanul Carlos Martín / Foto: X Atletico

Al nouălea succes consecutiv pentru Atletico!

Și a fost adjudecat, la fel ca-n ultimele 8 dueluri contra Numanciei, de „plăpumari". A fost 1-1 după 90 de minute, golul egalizator al gazdelor fiind marcat de Alain Ribeiro (34), în prima repriza jucată de Moldovan. Scorul a fost deschis de Rodrigo Riquelme (30).

Internaționalul român a tremurat serios în minutul 24, în care Unai Rementeria l-a văzut ieșit din poartă și a încercat să-l surprindă cu un lob de la centrul terenului, după cum a relatat în cronica live și cotidianul Marca. Noroc că mingea a trecut pe lângă poartă!

Va mai apăra Moldovan și sâmbătă, cu Getafe?

Moldovan nu a mai revenit pe teren de la vestiare și Simeone l-a înlocuit cu spaniolul Antonio Gomis (21 de ani). Asta în condițiile în care Oblak nu a făcut deplasarea la Burgo de Osma, continuându-și separat pregătirea la sala de gimnastică după ce s-a întors din vacanța de după Euro 2024.

Unica lovitură de departajare ratată aseară a fost execuția lui Fabio Conte, apărată de Gomis!

Atletico a schimbat toată distribuția la pauză, unicul nefolosit fiind portarul de 16 ani, Dani Rubio. Proximul amical pentru madrileni e sâmbăta viitoare pe Estadio Coliseum, cu Getafe, și nu se știe dacă Moldovan va mai fi titular.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Rezultat șocant în Liga Națiunilor » Georgia și-a zdrobit adversara, o națională prezentă la Euro 2024: „Fiasco, rușine! Cea mai slabă prestație din istorie”
Secretele alimentare ale fotbaliștilor dezvăluite de nutriționistul vedetelor din Liga 1 + Motivul pentru care oamenilor obișnuiți le este greu să slăbească