INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »

Record în Argentina: Barajul pentru promovarea în liga secundă, oficial cel mai scurt meci din istoria fotbalului

Articol de Alexandru Pavel - Publicat duminica, 06 august 2017 14:29

Barajul de promovare în liga a 2-a din Argentina nu părea să reprezinte un punct de interes pentru iubitorii fotbalului mondial, dar a adus un nou record în ceea ce privește disputarea unei partide.

Astfel, meciul retur dintre Riestra și Comunicaciones, încheiat în prima manșă cu scorul de 1-0 în favoarea echipei oaspete din această dispută, avea să reprezinte cea mai scurtă partidă jucată vreodată.

Totul s-a întâmplat după ce fanii Riestrei au decis să sărbătorească prea devreme victoria echipei favorite. La scorul de 2-0, cu cinci minute înainte de finalul timpului regulamentar, suporterii au pătruns pe teren, făcând practic imposibilă continuarea meciului.

Federația Argentiniană de Fotbal a decis reluarea partidei din minutul 85, continuarea disputei reprezentând cel mai scurt meci oficial disputat vreoadată. Scorul a rămas neschimbat pe final, astfel că fanii gazdelor au putut sărbători încă o dată promovarea istorică a favoriților.

Cu toate acestea, Riestra va avea o misiune imposibilă în liga a 2-a argentiniană. Forul sud-american i-a aplicat echipei o depunctare de 20 de puncte pentru următorul sezon, pe lângă amenda de 35.000 de dolari.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ce pensie are Ilie Năstase, după recalculare: „Nici mai mult, nici mai puțin!”
Tenis
Dinamo încearcă să dea lovitura cu doi internaționali români » Unul e format de Hagi, altul a debutat și la prima reprezentativă

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”