INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Se poate și așa! Un arbitru din Premier League îi cere iertare unui antrenor: "Trebuia să dau penalty"

Articol de Andrei Pospai - Publicat sambata, 26 noiembrie 2016 19:40

Roger East, arbitrul întâlnirii Stoke – Bournemouth (0-1, pe 19 noiembrie), i-a trimis antrenorului echipei oaspete, Eddie Howe, un e-mail în care își prezintă scuze pentru neacordarea unui penalty.

Faza s-a petrecut în prima repriză, la scorul de 0-0. În minutul 10, Ryan Shawcross, căpitanul lui Stoke, l-a agățat clar în careu pe Callum Wilson, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.

“Să fiu și eu cinstit cu arbitrul, Wilson a intrat în contact imediat după ce și-a dat seama că pierde mingea”, a recunoscut tehnicianul lui Bournemouth pentru BBC, la puțin timp după e a primit e-mailul cu scuze de la arbitru.

“Toți facem greșeli, inclusiv eu, cu siguranță, fac greșeli ca antrenor. Dar, după ce conștientizezi greșeala, mergi mai departe!”, a continuat, pe același ton pacificator, Howe. "Dacă ne luăm tot timpul de arbitri, o să rămânem fără ei!," a încheiat tehnicianul de 39 de ani.

Totuși, Roger East nu a fost delegat la centru pentru etapa următoare din Premier League, ci va fi al patrulea arbitru al meciului Southampton - Everton de duminică!

Bournemouth este la prima victorie în deplasare din acest sezon și se află pe locul 10, cu 15 puncte. Stoke e pe 13, cu două puncte mai puțin.

sursa: bbc.com

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Gheorghe Hagi a vândut iar! „Regele Exporturilor” este noul investitor de la Farul și oferă o sumă importantă: „Nu-mi place fotbalul, dar cred în Hagi!” + Cum arată acum acționariatul

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”