INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  POWERLINES - MAMELODI SUNDOWNS 0-24

VIDEO Scorul anului în fotbal! 0-24 într-un meci din Cupa Africii de Sud :O

Jucătorii de la Mamelodi au marcat 24 de goluri, au avut două reuşite anulate şi o bară

Articol de GSP - Publicat luni, 05 martie 2012 00:00 / Actualizat luni, 05 martie 2012 17:06

Formaţia Mamelodi Sundowns, antrenată de olandezul Johan Neeskens, a obţinut o victorie record, duminică, în deplasare, scor 24-0, cu echipa de liga a patra Powerlines FC, în 16-imile de finală ale Cupei Africii de Sud, informează AFP.

"Instrucţiunile mele au fost să înscrie cât mai multe goluri. Acest rezultat este bun pentru moralul nostru şi ceea ce am apreciat la jucătorii mei a fost seriozitatea, în ciuda dominării lor clare", a declarat Neeskens la finalul jocului.

Sundowns, lider în prima ligă sud-africană, a deschis scorul în minutul 7, iar la pauză conducea cu 10-0.

Înfrângerea gazdelor ar fi putut fi şi mai severă, având în vedere faptul că au mai existat două goluri anulate şi o bară.

Vezi imagini în galeria VIDEO!

Dintre învingători, Hlompho Kekana a marcat de şapte ori, Nyasha Mushekwi de şase ori şi Richard Henyekane de cinci ori.
Portarul echipei Powerlines FC, Thabang Louw, a declarat după meci, zâmbitor, că s-a hotărât să înveţe din "această experienţă dificilă".

Precedentul record privind cea mai clară victorie în Cupa Africii de Sud aparţinea echipei AmaZulu, care a câştigat de două ori cu scorul de 16-0, în 1976 şi în 1986.

Sursa: Mediafax

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
SEISM la clubul din Superliga » Acționarul a decis: „Plec, renunț! Nu vreau să mai aud de echipă”
Mitriță și-a luat ghetele în mâini și a ieșit mai devreme din antrenament » Ce s-a întâmplat în cantonamentul naționalei
Nationala

EXCLUSIV „Pe băiatul meu îl cheamă Vladimir, după Vladimir Putin!” » O campioană a României, interviu fără rezerve: „Jocurile Olimpice NU au fost un succes!”

EXCLUSIV „Securistul era arbitru de Divizia C, voia să mă racoleze” » Interviu cu actorul Mihai Călin despre teatru, viața aspră din comunism și Revoluția din '89: „I-am dat două palme Claudiei, știam că glonțul face pneumonie”