INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  SPANIA - GERMANIA 2-1 (D. PREL.)

Anthony Taylor e făcut orb la golf, în timp ce Marc Cucurella joacă baschet în careu +16   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 06 iulie 2024 16:21 / Actualizat sambata, 06 iulie 2024 19:02

Anthony Taylor (45 de ani), englezul care a condus „sfertul” Germania - Spania (2-1) și a fost criticat pentru că nu a decis să penalizeze hențul în careu comis de Marc Cucurella, a fost distrus acum un an de Jose Mourinho, tot pentru o lovitură de la 11 metri refuzată Romei, în finalul finalei Europa League cu FC Sevilla!

Anthony Taylor a devenit de vineri seară și inamicul public numărul unu al microbiștilor și al presei din Germania. Arbitrul englez i-a scos din minți pe fanii, jucătorii și selecționerul gazdelor, din cauza prestației lui din „sfertul" cu Spania (1-2 după prelungiri), care a încheiat drumul Mannschaftului la Euro 2024.

Fanii italieni ai Romei râd de Anthony Taylor după arbitrajul său din Spania - Germania
+11 FOTO

„Centralul” de 45 de ani a decis să nu dea penalty pentru Germania, în primul minut al reprizei secunde de extra-time, și a refuzat să ceară consultarea reluărilor fazei în care mingea atinge mâna lui Marc Cucurella.

Arbitrul Taylor putea penaliza un ofsaid și scăpa de scandal

Taylor a considerat, în virtutea noilor modificări ale regulamentului privind hențul în careu, că fundașul spaniol caută să-și tragă antebrațul spre șold, într-o mișcare firească, și astfel nu caută să-și mărească suprafața corpului, la mingea șutată puternic de la 20 de metri de Jamal Musiala.

Italienii îi consolează pe nemți pentru deciziile luate de arbitrul Taylor » Cele mai tari glume după eliminarea Germaniei
Iată poziția în care se afla Niklas Fullkrug în momentul centrării spre careul spaniolilor / Foto: Captură TV

Nu are niciun sens pentru mine. Aș spune că în nouă din zece cazuri se dă penalty. De ce naționala Germaniei nu primește unul este un mister pentru mine!
Thomas Hitzlsperger, expertul ARD

Selecționerul Luis de la Fuente acuză neeliminarea lui Kroos

„Fluierașul" britanic ar fi scăpat de tot scandalul dacă ar fi arătat punctul cu var, apoi asistentul video l-ar fi chemat la margine să revadă fază și ar fi descoperit că Niklas Fullkrug se afla într-un ofsaid (poziție nesemnalizată de asistentul de pe acea parte, Gary Beswick!) la execuția colegului din națională.

Mingea șutată de Musiala din afara careului lovește mâna lui Cucurella / Foto: Imago

Anthony Taylor a jonglat aiurea aseară și cu cartonașele!

Taylor a lăsat jocul să continue (era 1-1) și, în minutul 119, Mikel Merino a dat sentința. La fel de adevărat este că și spaniolii au dreptul să se plângă, cum a zis și Luis de la Fuente, că Toni Kroos trebuia să fie eliminat, pentru intrările contondente asupra lui Pedri cu care l-a scos din joc pe starul Barcelonei, din minutul 8, și pentru modul în care i-a iertat pe nemți de câteva "galbene".

Gazzetta dello Sport: „Hențul e sacrosanct, indiscutabil"

Cele mai dure critici le-a încasat centralul în presa italiană. „Hențul de penalty e macroscopic, sacrosanct, indiscutabil. Dar nu și pentru Taylor, care mimează inexplicabil brațul de-a lungul corpului, o situație care, de fapt, nu există!

Apărătorul spaniol rămâne pietrificat câteva secunde, se albește la față, apoi își recapătă culoarea în obraji când realizează că acțiunea continuă din cauza gafei colosale a englezului cu fluier", a scris Gazzetta dello Sport, amintindu-și că Taylor a "furat-o" și pe AS Roma acum un an.

Jose Mourinho l-a făcut praf pe Anthony Taylor și a primit cartonașul galben în finala Europa Leaguie de la Budapesta / Foto: Imago

Lamela trebuia eliminat, dar a rămas în teren și chiar a executat un penalty. În toate fazele la limită, el a fluierat în favoarea Sevillei. Sunt surprins, pentru că e un arbitru cu o mare reputație pe plan internațional
Jose Mourinho, fost antrenor AS Roma

Și Fernando a blocat cu mâna mingea centrată de Matic!

Dar ce s-a întâmplat atunci, în finala Europa League, cu FC Sevilla (1-1 după 120 de minute și 4-2 la loviturile de departajare)? Italienii, mai ales antrenorul giallorossilor, Jose Mourinho, l-au desființat pe englez pentru că n-a fluierat penalty la o fază care a semănat cu cea de la Suttgart.

Mingea centrată de Nemanja Matic este lovită cu brațul de Fernando în careul lui FC Sevilla în finala Europa League

Taylor a dat greșit penalty Sevillei, apoi l-a anulat cu VAR

Cu Fernando ce blochează, tot cu brațul stâng, o minge centrată de Nemanja Matic. Taylor n-a penalizat hențul brazilianului, deși are mâna depărtată de corp (în retragere), iar atunci faza se judeca după vechea regulă. Și se putea arăta punctul cu var!

Mai ales că, anterior, în careul celălalt, Sevilla primise o lovitură de la 11 metri, pe care apoi Taylor a anulat-o după intervenția VAR, acceptând că a greșit când a apreciat că dueul dintre Ocampos și Ibanez a fost unul neregulamentar, spaniolul atingând clar mingea! „Rușinea naibii! Prostul dracului!", i-a strigat Jose Mourinho în engleză lui Taylor într-o filmare postată pe rețeaua X.

VIDEO EURO 2024. Spania - Germania 2-1 » Suporterii germani pleacă împietriți de durere de la fan zone-ul din Stuttgart după eliminarea Germaniei de la Campionatul European

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Reacția surprinzătoare a lui Marius Șumudică după ce a fost întrebat de meciul FCSB-ului cu PAOK: „Era mai important pentru mine”
Tirada virulentă a lui Denis Alibec: „Ei n-au existat pe teren! Ce trebuie să fac ca să primesc penalty?”
Mihai Stoica, după PAOK - FCSB: „Aș vrea să subliniez ceva ce nu s-a discutat” + De câte puncte mai are nevoie campioana pentru calificare
Europa League

Presa din Grecia a rezumat într-un SINGUR cuvânt eșecul lui PAOK cu FCSB din Europa League și a numit omul meciului

Așa se fac schimbările la FCSB! Imagini fabuloase cu Gigi Becali și Mihai Stoica surprinse de reporterul GSP