Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  SCOȚIA - ELVEȚIA

CORESPONDENȚĂ DIN GERMANIA 7 detalii de atmosferă de la Scoția - Elveția » Al 12-lea „jucător” scoțian, au intrat „în gura lupului”, Quiz-uri la pauză

Scoțienii au avut parte de o susținere mai însemnată contra Elveției // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat miercuri, 19 iunie 2024 23:22 / Actualizat miercuri, 19 iunie 2024 23:35

Scoția și Elveția s-au duelat astăzi la Koln, în meciul care a închis a doua etapă în grupa A de la Euro 2024. GSP a fost reprezentată pe stadionul de 43.000 de locuri și vă prezintă 7 detalii de atmosferă.

„Rătăciți” în mijlocul adversarilor!

Încă de la primii pași pe stadion, contrastul de culoare din peluza dominată de elvețieni atrage atenția. Scoțienii și elvețienii și-au împărțit sectoare de la tribune și peluze fără să se încaiere.

Am putut vedea, de exemplu, un contingent important de fani scoțieni, mai bine de 50, chiar în mijlocul galeriei „Nati”!

Încercuiți, cei 50 de scoțieni care și-au făcut curaj să stea fix între ultrașii elvețieni

Fluierăturile, al 12-lea „jucător” scoțian

Considerabil mai numeroși decât elvețienii, scoțienii au dominat fondul sonor și au pus o presiune colosală pe arbitru și pe adversari. Fiecare acțiune a „Nati” era întâmpinată de un cor de fluierături, fiecare decizie de arbitraj împotriva lui McTominay & compania la fel!

Pentru a vă face o idee referitor la cât de zgomotoși au fost scoțienii, ascultați cum s-a auzit imnul lor pe stadion:

Emoții cu Ralston și Schar. Comoționat, apoi vinovat la gol

Meciul a fost întrerupt mai bine de două minute în prima parte, din minutul 17:40 până în 20:00, după o ciocnire dură între Anthony Ralston și Fabian Schar. Din fericire, cei 2 s-au ridicat după aproximativ două minute și au putut continua partida.

Faptul că lui Ralston nu i s-a permis să revină rapid pe teren, arbitrii așteptând ca mingea să ajungă în jumătatea de teren a elvețienilor, i-a iritat serios pe scoțienii din tribune.

Ulterior, chiar Ralston a fost cel care i-a oferit „pasa decisivă” lui Xherdan Shaqiri la golul de 1-1. Neatent, a întors mingea într-o zonă în care se afla doar fotbalistul elvețian. Shaqiri și-a arătat clasa și a reluat din prima, o finalizare senzațională.

Entuziasmul scoțian

Scoțienii au fost entuziasmați peste măsură de fiecare reușită a favoriților. Fiecare dribling, fiecare ieșire din apărare prin pase, fiecare respingere în momente-cheie a fost întâmpinată de strigăte asurzitoare!

Britanicii se bucură de fiecare moment aici și continuă să-și încurajeze cu ardoare jucătorii.

A fost atât de minunat să văd atât de mulți fani scoțieni venind aici, pentru acest turneu. Dar nu mă surprinde.

- James McFadden, fost atacant scoțian cu 49 de meciuri la națională

VIDEO. Bucurie violentă, scoțienii împietriți

Conduși după autogolul lui Schar din minutul 13, elvețienii au trăit o mare bucurie în minutul 26, când Xherdan Shaqiri a restabilit egalitatea.

Din peluza cu galeria scoțiană au fost aruncate lichide sau paharele cu totul, gesturi de bucurie violentă după câteva minute tensionate de joc.

Cei aproximativ 50 de scoțieni „rătăciți” în peluza scoțiană au privit scena împietriți.

Euro Quiz la pauză

Între reprize, organizatorii i-au ținut ocupați pe spectatori cu un „Euro Quiz”, o serie de întrebări despre cele întâmplate la precedentele Campionate Europene.

Pe rând, pe cele două ecrane gigant din stadion au apărut întrebări cu 3 variante de răspuns.

De exemplu, spectatorii au fost întrebați „Care dintre aceste echipe nu a fost în grupa Italiei la Euro 2020?”. Ca variante de răspuns, Austria, Elveția și Țara Galilor. Alegerea corectă, Austria.

Spectatorii au fost provocați cu un „Euro Quiz” la pauza meciului dintre Scoția și Elveția // foto: Daniel Grigore (GSP)

La pauză a existat și o rubrică denumită „On this day”, „în această zi”, în care UEFA a difuzat momente memorabile, goluri și nu numai, înregistrate în zilele de 19 iunie la precedentele ediții de Campionat European.

Aplauze la ieșirea pe targă a lui Tierney

În minutul 60, fundașul scoțian Kieran Tierney a suferit o accidentare urâtă, a părut că genunchiul stâng i-a sărit după ce a rămas cu piciorul înfipt în gazon.

Echipa medicală l-a scos cu targa de pe teren, momente în care publicul l-a aplaudat pe fotbalistul care încă aparține de Arsenal.

Kieran Tierney, scos cu targa de pe teren // foto: Guliver/gettyimages

Până ca Tierney să fie scos de tot de pe teren, selecționerul Steve Clarke a mers spre el și a încercat să-l îmbărbăteze.

Florin Niță și Andrei Rațiu, prinși pe picior greșit la golul lui Cody Gakpo » Primul verdict al specialistului: „Greșeala portarului”
Nationala
Marica și Raț, contrariați de imaginile cu Edi Iordănescu de la sosirea la Allianz Arena: „Doar n-a venit din barcă!” » Ce s-a petrecut la coborârea din autocar