INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  STEAUA - ŢSKA SOFIA 2-0

Steaua nu i-a impresionat pe bulgari: "Nu e cu nimic mai specială decît noi"

Galamaz a marcat primul gol al Stelei aseară

Articol de GSP - Publicat vineri, 19 august 2011 00:00 / Actualizat vineri, 19 august 2011 10:06

Steaua a învins aseară echipa bulgară ŢSKA Sofia cu 2-0, golurile fiind înscrise de fundaşul George Galamaz (minutul 16) şi atacantul Leandro Tatu (minutul 77). Returul este programat joia viitoare, la Sofia.

Steliştii au ratat alte cîteva ocazii mari de gol, prin acelaşi Tatu, dar şi prin Iliev şi Nicoliţă, însă au avut şi şansă la ratările lui Delev şi Zicu.

Aflaţi la al cincilea meci disputat împotriva lui ŢSKA, steliştii au reuşit din nou să înscrie de două ori, aşa cum o făcuseră şi în precedentele patru întîlniri directe: 3-3 (a) şi 2-0 (d), în 1997, respectiv 2-1 (a) şi 2-2 (d), în 2004.

În schimb, ŢSKA Sofia a marcat de cel puţin două ori în disputele cu Dinamo din 1956, 8-1 la Sofia şi 2-3 la Bucureşti. CITEŞTE AICI POVESTEA ACELUI 8-1 DIN 1956!

Mijlocaşul lui ŢSKA SofiaTodor Iancev dă vina pe ghinion pentru înfrîngerea pe care i-a administrat-o Steaua (2-0) şi e convins că echipa sa va marca în retur: "Am primit un gol ridicol, tocmai cînd calmaserăm presiunea iniţială a gazdelor. Un lucru similar s-a petrecut şi în repriza a doua. Nu ştiu de ce jucătorul Stelei a fost lăsat să tragă nestingherit. Sînt sigur că Zicu şi-a dorit foarte mult să înscrie la acea fază, dar uneori îţi trebuie şi puţin noroc. 2-1 ar fi fost un scor mai bun în perspectiva returului. Trebuie să fim atenţi acum, dar sînt sigur că vom da goluri la Sofia. Cred că Steaua nu este cu nimic mai specială decît noi şi cred că în retur ne vom face fanii fericiţi", a spus Iancev.

Mijlocaşul Boris Galcev îi avertizează pe roş-albaştri că "războiul" nu s-a încheiat: "S-a terminat doar jumătate de luptă. Ştiu că ar fi fost bine să înscriem în deplasare, dar din păcate n-am reuşit. Sper să schimbăm soarta în retur şi să cîştigăm".

5 statistici frapante: în 98% dintre cazuri, primul gol al Olandei este apărat! + „Tricolorul” care a pierdut TOATE cele 11 dueluri cu adversarul direct