INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  JUVENTUS - LYON 2-1 (ÎN TUR 0-1)

Bucurie maximă pentru Tătărușanu și Lyon: „Am învins căpcăunul Juventus!”

Lyon s-a calificat a 5-a oară în ”sferturile” Ligii Campionilor, după înfrângerea cu Juventus, scor 1-2 (1-0 în tur), la zece ani după precedenta performanță. Foto: Lyon +29   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 08 august 2020 13:50 / Actualizat sambata, 08 august 2020 13:50

Ce sărbătoare a fost în vestiarul lui Lyon la Torino! Ciprian Tătărușanu urla de bucurie la poza de grup, la fel ca toți coechipierii. O mare performanță pentru Lyon, după ce jucase un singur meci oficial în ultimele cinci luni!

Trei ani la rând în "sferturi"

Calificarea în "sferturile" Ligii Campionilor nu e însă o premieră pentru OL. În anii 2000, a fost de patru ori în această fază, chiar de trei ori la rând între 2004 și 2006:

• 2003-2004 - 2-0 la general (1-0 și 1-0) cu Real Sociedad;
  • 2004-2005 - 10-2 (3-0 și 7-2) cu Werder Bremen;
  • 2005-2006 - 5-0 (1-0 și 4-0) cu PSV Eindhoven;
  • 2009-2010 - 2-1 (1-0 și 1-1) cu Real Madrid.

Expansivul președinte Aulas

După un deceniu, Olympique e din nou în această fază a competiției. O singură dată a trecut de "sferturi", în 2010 (3-1 și 0-1 cu Bordeaux), pierzând clar în fața lui Bayern în semifinale (0-1 și 0-3). Acum, în față îi iese Man. City!

Jean-Michel Aulas, expansivul președinte al lyonezilor, a erupt la final, pe Twitter: "Am învins căpcăunul Juventus!".

5 anitrecuseră de când francezii nu au mai avut două echipe în "sferturile" Ligii, de la Monaco și PSG, în 2014-2015; acum sunt Lyon și PSG; e a patra oară în istorie când în Ligue 1 are două reprezentante în această fază a competiției

E o performanță. Chiar dacă a suferit, echipa a demonstrat multă maturitate. Vine City, un adversar foarte dur
Juninho Pernambucano, director sportiv Lyon

Depay reintră și intră în istorie: 6 din 6

Memphis Depay nici nu ar fi trebuit să joace acest meci. Pe 15 decembrie, a suferit o ruptură a ligamentului încrucișat anterior la genunchi și sezonul părea terminat. Nu a putut evolua în tur, la 1-0 cu Juventus, dar pandemia l-a ajutat. A reintrat și a înscris golul calificării, "scăriță" la penalty. Are șase reușite în cele șase meciuri disputate în această stagiune. A punctat în fiecare partidă jucată! Până acum, unicul olandez care mai realizase o asemenea performanță a fost Van Nistelrooy, la Man. United. În Franța, doar Cavani l-a depășit, marcând șapte întâlniri de Ligă la rând.

Ce pariezi pe Ligă? Alege-ți favoriții în "Bătălia cotelor". Tipsterii Culea și Bâra se contrazic pe 3 meciuri de UCL » E 2-0 după prima zi

Citește mai multe știri din Liga Campionilor:

Sarri, OUT! Juventus caută deja antrenor, după ce a fost eliminată de Lyon » Două nume grele pe lista campioanei Italiei

Varane, un dezastru în Manchester City - Real Madrid: „Eu am eșuat! E înfrângerea mea”