SPORTURI  »  HANDBAL  »  FINAL FOUR

FOTO Finala Ligii Campionilor dintre Barcelona și Aalborg, decisă în ultima secundă » Legendarul Hansen lovește bara și se retrage!

Barcelona a învins-o pe Aalborg, scor 31-30, și a câștigat Liga Campionilor la handbal masculin. La ultima acțiune, Mikkel Hansen a lovit bara din lovitură liberă.

Articol de - Publicat duminica, 09 iunie 2024 20:53 / Actualizat duminica, 09 iunie 2024 21:28

Barcelona, cea mai titrată formație din istoria Ligii Campionilor, cu 11 trofee, s-a distrat în semifinala de sâmbătă, victorie 30-18 în fața lui Kiel.

Carlos Alcaraz a câștigat Roland Garros 2024! » Urmașul lui Nadal l-a învins pe Zverev într-o finală imensă, la capătul a 4 ore și 20 de minute de efort
ROLAND GARROS

Aalborg, aflată la doar a doua finală din istorie, n-a avut o misiune la fel de ușoară. S-a desprins în ultimele două minute de Magdeburg, scor final 28-26.

Catalanii porneau favoriți cerți și în ultimul act, o reeditare a finalei pe care o câștigau în 2021, scor 36-23.

Aalborg - Barcelona, finală de vis în Liga Campionilor la handbal masculin

Barcelona a început mai bine și astăzi. A impus un ritm fantastic, imposibil de susținut. S-a desprins la 3 goluri, dar danezii n-au cedat. A contat mult experiența lui Hansen sau Landin, handbaliști care au văzut tot ce se putea în acest sport.

La cabine s-a intrat cu un rezultat de egalitate, scor 15-15.

+2 FOTO

S-a mers cap la cap până în ultimele minute. Carlos Ortega a riscat, l-a trimis în teren pe puștiul Petar Cikusa (18 ani). Cu o pătrundere demnă de aura creată în jurul lui, de viitor superstar, a adus-o pe Barcelona în avantaj. Nielsen a parat aruncarea următoare. A fost momentul care părea să rupă finala.

Aalborg n-a renunțat nici acum. S-a agățat de fiecare minge, iar cu 90 de secunde rămase s-a apropiat la 30-31.

Hansen, la câțiva centimetri de prelungiri în Aalborg - Barcelona

Ultima fază l-a adus pe Mikkel Hansen față în față cu istoria. Legendarul inter danez, aflat la ultimul sezon din carieră, a trimis în bară dintr-o lovitură liberă, cu tot zidul în față. Se retrage fără trofeu în Liga Campionilor și speră la o ultimă reprezentație, la Jocurile Olimpice din vară. Încă nu știe dacă va prinde lotul.

Hansen a făcut o finală mare, dar insuficient pentru Aalborg / FOTO: Imago

Barcelona își demonstrează încă o dată supremația în handbalul masculin. Ajunge la 12 trofee!

• Golurile Barcelonei din finală au fost marcate de: Richardson (9), Mem (7), N'guessan (6), Carlsbogard (2), A. Gomez (2), Janc (2), Wanne (1), Frade (1), Cikusa (1).
  • Pentru Aalborg au punctat: M. Hansen (8), Hoxer (6), Arnoldsen (6), Bjornsen (4), Barthold (2), Vlah (2), Nilsson (1), Antonsen (1).

FINAL. Aalborg - Barcelona 30-31

S-a terminat! Hansen lovește bara la ultima fază, Barcelona e campioană!
min. 60: Time-out Aalborg cu 10 secunde rămase din meci! 30-31
min. 59: Două goluri în 5 secunde! Handbal uluitor la Koln. 30-31
min. 58: Senzațional! Barcelona atacă fără portar, pierde mingea în atac. Bjornsen înscrie în poarta goală. 29-30
min. 57: Cikusa construiește o nouă acțiune, scoate mingea în extremă, iar Janc marchează. 27-30
min. 53: Puștiul Petar Cikusa face diferența! 26-27
min. 52: Hansen are mâna sigură de la 7 metri. Ajunge la 7 goluri în meci. 26-26
min. 50: Richardson înscrie de la 7 metri. Final palpitant. 24-25
min. 40: Hansen transformă o aruncare de la 7 metri. 20-20
min. 37: Aalborg se apără excelent. Barcelona înscrie pe ultima pasă a atacului, prin Dika Mem, o aruncare de la mare distanță. 18-19
A început repriza secundă!

Richardson stabilește rezultatul primei reprize dintr-o lovitură de la 7 metri. Egalitate între Aalborg și Barcelona, scor 15-15.

FOTO. Cele mai spectaculoase imagini ale finalei Aalborg - Barcelona

+2 FOTO

min. 30: Aalborg preia conducerea pentru prima dată. 15-14
min. 23: Hansen înscrie, Barcelona repune cu o viteză senzațională. Gomez pleacă pe contraatac și îi readuce pe catalani în avantaj. 11-12
min. 20: Danezii cer time-out. 8-10
min. 18: Împins de doi adversari, N'guessan aruncă cu podeaua, printre picioarele lui Landin. 8-10
min. 13: Mads Hoxer, MVP-ul lui Aalborg din semifinală, iese la rampă. 7-8
min. 11: Ritm senzațional în finala de la Koln! Handbal total, de pe altă planetă. 6-8
min. 9: Mikkel Hansen, primul gol din finală. Mem răspunde imediat. 3-6
min. 7: Vlah este eliminat timp de două minute pentru un fault asupra lui Aleix Gomez. Arbitrii au revăzut faza pentru un posibil „roșu”. Landin apără aruncarea de la 7 metri. 2-3
min. 4: Arnoldsen răspunde. 2-2
min. 3: Mem, din nou în vinclu! 1-2
min. 2: Dika Mem aruncă fantastic peste întregul zid defensiv al lui Aalborg. 0-1
A început finala Ligii Campionilor la handbal masculin!

Aalborg - Barcelona, duelul portarilor danezi

Barcelona - Aalborg va fi finala, o reeditare a ultimului act din 2021. Catalanii se impuneau atunci categoric, scor 36-23.

Va fi și o dispută a celor doi portari ai naționalei Danemarcei. Emil Nielsen a avut un procentaj de 47% în meciul contra lui Kiel, cel mai bun jucător al Barcelonei. Niklas Landin a fost decisiv pentru Aalborg, 3 „parade” în ultimele minute ale semifinalei cu Magdeburg.

+6 FOTO

Kiel completează podiumul

În meciul pentru locul 3, disputat astăzi, de la ora 16:00, Kiel a învins-o surprinzător pe Magdeburg, scor 32-28.

Magdeburg, câștigătoarea ediției trecute de Liga Campionilor și proaspăta campioană a Germaniei, a fost de nerecunoscut în prima repriză. Johansson, Ekberg și Bilyk au găsit culoarele prin defensivă la fiecare acțiune, iar diferența de la pauză a fost imposibil de recuperat, scor 23-14.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
L-a desființat! Jucătorul de la FCSB, criticat după derby-ul cu CFR: „E un fluturaș pe teren” + „Arată destul de prostuț defensiv”
Cristi Borcea și-a găsit cu greu cuvintele când a ajuns la căpătâiul lui Gigi Mulțescu: „Nu mai știu de câte ori...”

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”

A urcat pe scena de la Vocea României și nimeni nu și-a dat seama că e fiul legendei sportului românesc