SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  MEDALIE

Ce se întâmplă când un sportiv refuză medalia la Jocurile Olimpice » Două cazuri celebre în istorie

Articol de - Publicat duminica, 04 august 2024 10:41 / Actualizat duminica, 04 august 2024 17:08

Obținerea unei medalii la Jocurile Olimpice reprezintă un succes extraordinar în cariera unui atlet, indiferent dacă medalia este de aur, de argint sau de bronz.

Jocurile Olimpice susțin cele mai înalte standarde de respect și sportivitate, iar pedepsele sunt uriașe în cazul în care un atlet încalcă regulile.

Două cazuri celebre în istoria Jocurilor Olimpice în care atleții au refuzat medalia

Deseori se întâmplă în fotbal ca jucătorii să-și dea jos medalia de vicecampion după ce pierd finala. Gestul vine din frustrare, iar fotbaliștii sunt aspru criticați pentru lipsa de respect. Acest lucru este aspru pedepsit la Jocurile Olimpice.

Cole Palmer și-a dat medalia de vicecampion jos după finala pierdută de Anglia în fața Spaniei, scor 1-2, la EURO 2024 / Foto: Imago Images

La Jocurile Olimpice de la Barcelona, din 1992, halterofilul Ibragim Samadov, reprezentant al Uniunii Sovietice, a obținut medalia de bronz la categoria grea.

Samadov câștigase în urmă cu un an medalia de aur la Campionatul Mondial de haltere, iar la Jocurile Olimpice din 1992 a obținut doar medalia de bronz deoarece cântărea cu 0,05 kg mai mult decât ceilalți doi adversari, cu care a terminat la egalitate.

Nemulțumit de rezultat, Samadov a refuzat să se aplece pentru a i se plasa medalia în jurul gâtului la ceremonie. Samadov a acceptat să i se ofere în mână medalia, iar apoi a lăsat-o pe podium, părăsind arena într-un cor de huiduieli.

Samadov a fost ulterior descalificat și a primit interdicție pe viață la Jocurile Olimpice din partea Comitetului Internațional Olimpic. Suspendarea a fost menținută în ciuda scuzelor prezentate de către Samadov, astfel că acesta nu este eligibil pentru a intra în „Hall of Fame” la haltere.

Gestul lui Samadov a fost repetat de către Ara Abrahamian 16 ani mai târziu

Suedezul Ara Abrahamian a pierdut în semifinală cu italianul Andrea Minguzzi, la categoria de 84 de kg la lupte greco-romane la Jocurile Olimpice de la Beijing, din 2008.

Abrahamian a spus că au fost „erori grave la jurizare”, iar antrenorul său i-a acuzat pe arbitri de corupție. Abrahamian câștigase medalia de argint la ediția precedentă a Jocurilor Olimpice, în 2004, la Atena.

Ara Abrahamian și-a dat medalia de bronz jos de la gât și a lăsat-o pe podea / Foto: Imago Images

Suedezul a obținut medalia de bronz la Beijing, pe care a acceptat-o, dar apoi a dat-o jos de la gât, a părăsit podiumul și a lăsat medalia pe podea. Comitetul Internațional Olimpic l-a descalificat pe Abrahamian și l-a suspendat pe viață.

Medalia lăsată pe jos de către Ara Abrahamian / Foto: Imago

Ceremonia de premiere este un ritual simbolic, recunoscut ca atare de toți sportivii. Orice întrerupere din partea unui atlet, în special a unui medaliat, este în sine o insultă la adresa celorlalți sportivi și a Jocurilor Olimpice”, a motivat Comitetul Internațional Olimpic decizia de a-l suspenda pe viață pe Abrahamian.

Suspendarea a fost până la urmă ridicată un an mai târziu, dar Abrahamian s-a retras din sport și nu a mai concurat niciodată.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Mihai Rotaru sparge banca! Cât plătește Craiova pentru transferul lui Cicâldău » Mutarea e definitivă, pe 4 ani

„Domnule Ion Țiriac, ați primit pensia recalculată?” » Răspunsul miliardarului pentru GSP: „Mi-e rușine să spun! Scuzați-mă...”

Simona Halep și proaspăta soție a lui Ianis au atras toate privirile la evenimentul de la Academia lui Hagi