SPORTURI  »  OLIMPIADA 2008  »  GIMNASTICĂ

Steliana, pe 7

Articol de GSP - Publicat marti, 19 august 2008 00:00

Nistor a luat cu calm rezultatul de la paralele şi promite lucruri mari pentru 2012

Prezentă în finala de la paralele, Steliana Nistor s-a clasat pe locul al 7-lea, după ce a greşit puţin la un element pe care în zilele trecute îl executase corect. De data aceasta, românca a părăsit concursul cu chipul mai senin. "Mă simt OK. Şi cu acea ezitare, şi fără ea nu ajungeam la podium. Mă bucur că am tras toate concursurile. Sper să rămîn în sport dacă sănătatea mi-o va permite", a spus Stela. Ea a făcut săptămîna trecută 6 infiltraţii pentru uşurarea durerilor de spate, dar după concursul individual compus s-a simţit suficient de bine pentru a nu mai avea nevoie de ele. "Pentru că n-am mai avut aterizări dure, care să producă tasări ale coloanei", explică ea. "A fost o finală foarte tare. Cu 16,300 s-a luat locul 6", a descris românca ceea ce s-a întîmplat aseară la paralele.

Ea spune că, aproape sigur, codul de punctaj se va schimba. "Eu vă garantez că atunci în 2012 medalia de aur pe echipe, ne este asigurată. Nu vom mai lupta pentru locul trei. Pînă acum, între anii 2004 şi 2008, ne-a fost foarte greu. Dar lucrurile nu vor mai sta aşa", a încheiat Steliana, care este înscrisă în anul I la Facultatea de Educaţie Fizică din Sibiu, oraşul natal.

Stănescu pe şapte
Robert Stănescu a terminat finala de la inele  pe locul şapte. Gimnastul din România a obţinut pentru evoluţia sa 15, 825. Medaliile au fost cucerite de Yibing Chen (aur,16,600), Wei Yang (argint, 16,425) şi Oleksandr Vorobiov.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Reacția fotbalistului luat de guler de Dorinel Munteanu: „Suntem obișnuiți!”
Dinamo poate pierde 1 milion de euro » Ultimele informații despre acest caz care le dă fiori „câinilor”
Neil Lennon a semnat » Unde s-a angajat la o lună după despărțirea de Rapid

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”