SPORTURI  »  TENIS  »  ATP QUEEN'S

FOTO A câștigat cel mai important titlu al carierei, apoi s-a sărutat pasional cu iubita-influencer lângă trofeu

Tommy Paul, sărut pasional cu iubita-influencer. foto: Instagram +22   FOTO
Tommy Paul, sărut pasional cu iubita-influencer. foto: Instagram

Articol de - Publicat duminica, 23 iunie 2024 22:00 / Actualizat duminica, 23 iunie 2024 22:13

Tommy Paul, locul 13 ATP, a câștigat astăzi turneul ATP 500 de la Queen's, cel mai important trofeu al carierei. La Londra, americanul a fost susținut și de iubita Paige Lorenze, un model-influencer.

Jucătorul din SUA a reușit turneul perfect la Queen's și l-a învins în ultimul act pe Lorenzo Musetti, scor 7-5, 6-1. De altfel, toată săptămâna a avut un joc solid și a pierdut un singur set, în sferturile de finală.

În rest, Paul i-a învins pe Baez, Tabilo, Korda, înainte de finala de azi, pe toți în minimum de seturi. A fost prima dată când câștigă o competiție pe iarbă.

Paul, susținut și de iubită la Londra

Paige Lorenze, un model-influencer, a fost alături de Tommy Paul în această săptămână, iar după finală l-a sărutat pasional pe partenerul său. Tot azi, Sinner a câștigat turneul de la Halle, iar la final a vorbit și despre iubita lui, Anna Kalinskaya.

Paige Lorenze - iubita lui Tommy Paul, foto: Instagram
+17 FOTO

Turneul ATP 500 de la Queen's este primul de categorie 500 din carieră, reușind anterior să ridice trofeele de la Stockholm și Dallas, ambele de 250 de puncte. Paul mai are și 3 finale pierdute, la Mexican Open, Eastbourne și Delray Beach.

Cea mai bună performanță a lui Paul în turneele de Mare Șlem este la Australian Open, unde a ajuns până în semifinale în 2023. Nu a reușit să treacă de optimi în celelalte competiții majore din circuit.

Devine cel mai bine clasat american din ATP

Victoria din finala de la Londra îi aduce și o urcare pe locul 12 mondial, depășindu-l pe conaționalul Taylor Fritz.

Astfel, Paul devine de luni cel mai bine clasat jucător american din circuitul ATP. Pe locurile 13 și 14 se află alți doi americani, Fritz și Ben Shelton, iar Tiafoe este doar pe 30 ATP.

Trebuie precizat și că generația actuală de jucători americani este una dintre cele mai slabe, fără tenismeni cotați cu șanse importante pentru câștigarea vreunui turneu de Mare Șlem.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Partenera titularului de la Rapid a plecat din România: „Alte 3 luni departe de tine. Nu sunt sigură dacă devine mai greu sau mai ușor”
România, bătută zdravăn de Ungaria » Florentin Pera are mult de lucru înaintea Campionatului European de handbal feminin