SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA WIMBLEDON

Record la Wimbledon, partida a durat 10 ore şi continuă şi azi de la scorul 59-59 în decisiv » Zece ore de tenis

Articol de - Publicat joi, 24 iunie 2010 00:00

Partida dintre John Isner şi Nicolas Mahut a fost întreruptă din cauza întunericului pentru a doua oară.  Scocrul era egal, 59-59 în decisiv

59-59 e un scor de tenis. Nu e o greşeală. Este borna la care a fost întreruptă partida dintre John Isner şi Nicolas Mahut, după zece ore de joc

Este deja joi şi o partidă din turul întîi nu s-a încheiat. Este vorba despre meciul dintre Nicolas Mahut şi John Isner, care a bătut toate recordurile în tenis. Întîlnirea dintre cei doi a început marţi şi s-a întrerupt din cauza întunericului la scorul de 4-6, 6-3, 7-6(7), 6-7(3). Pînă aici totul în ordine, o partidă ce durase 2 ore şi 41 de minute.  S-a reluat ieri şi nimic nu a mai fost normal. Partida celor doi a devenit una istorică, istovitoare şi spulberătoare de recorduri.

Recordul numărul unu: 10 ore de joc. Precedenta marca fusese stabilită în 2004, la Roland Garros, de francezii Fabrice Santoro şi Arnault Clement, cei doi realizînd acest record tot în două zile. Mai mult, ultimul set, 7 ore şi 6 minute, a durat mai mult decît întregul meci al lui Clement şi Santoro.

Recordul numărul doi: 165 de game-uri disputate. Cei doi au reuşit performanţa de a depăşi numărul de gameuri disputate şi înainte de introducerea tie-break-ului, care stătea în picioare din 1969, 112 game-uri disputate.

Recordul numărul 3: 98 de aşi a reuşit John Isner de-a lungul întregii partide. Nici Mahut nu s-a lăsat mai prejos, el reuşind 95 de aşi. Precedentul record îi aparţinea lui Ivo Karlovici, cu 78 de aşi.

Acstea sînt doar o parte dintre recordurile pe care le-au reuşit cei doi. "Aş vrea să văd statistitica acestui meci. E clar că aşa ceva nu se mai repeta vreodată", a spus John Isner ieri, după ce oficialii au întrerupt partida. La Wimbledon, Australian Open şi Roland Garros nu se joacă tie-break în setul decisiv, poate după această partidă oficialii se vor mai gîndi la varianta care se practică doar la US Open.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ciprian Tătărușanu rezolvă marea dilemă a lui Mircea Lucescu, la noul podcast GSP: „El va fi titular pentru următorii ZECE ANI” + Cum s-a schimbat rolul portarului: „Asta cere fotbalul acum”
Nationala
A venit decizia FIFA: Boupendza poate juca pentru Rapid! Verdictul în litigiul cu Zamalek
Scandal de rasism la Voluntari! „M-a numit «negru». Ce-i asta? Nu-i în regulă”