SPORTURI  »  TENIS  »  RECORD

RECORD! Mahut-Isner 59-59 în setul decisiv! Meciul se încheie mîine!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 23 iunie 2010 00:00

Partida dintre Nicolas Mahut (Franţa) şi John Isner (SUA, 23) care a început ieri, s-a oprit după şapte ore de joc, la scorul de 59-59 în setul decisiv!

La finalul acestui meci, cei doi jucători vor stabili cel puţin trei recorduri. În acest moment, scorul din întîlnirea Nicolas Mahut- John Isner este 4-6, 6-3, 7-6, 6-7, 59-59, întălnire care durează de zece ore. Setul decisiv a început acum şapte ore şi şase minute!

"Este un campion. Trebuie să luptăm. Trebuie să cîştige cineva. Mîine o să vedem cine. Am jucat de prea mult timp.", a declarat Mahut la final.

De cealaltă parte, Isner a declarat: "O asemenea partidă nu se va mai repeta vreodată. Şi încă nu este gata!"

UNU:Cea mai lungă partidă din istoria tenisului a fost de şase ore şi treizeci şi trei minute şi i-a avut ca protagonişti pe Fabrice Santoro şi Arnaud Clement, la Roland Garros 2004.

DOI/TREI:John Isner are deja 98 de aşi, depăşind recordul lui Ivo Karlovic a reuşit 78 de aşi în 2009, într-un meci din Cupa Davis! Şi Nicolas Mahut l-a întrecut pe Karlovic, avînd deja 95 de aşi!

PATRU:În 1969, Pancho Gonzales şi Charlie Pasarell au jucat un meci de 112 game-uri (perioadă în care tie-break-ul nu era încă introdus). Isner şi Mahut vor bate şi acest record la finalul întrecerii dintre ei!

6 mingi de break a avut Isner în setul decisiv, la scorul de 10-9. În rest, în cele peste 100 de game-uri din setul cinci, niciunul dintre competitori nu mai beneficiat de minge de break.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ciprian Tătărușanu rezolvă marea dilemă a lui Mircea Lucescu, la noul podcast GSP: „El va fi titular pentru următorii ZECE ANI” + Cum s-a schimbat rolul portarului: „Asta cere fotbalul acum”
Nationala
A venit decizia FIFA: Boupendza poate juca pentru Rapid! Verdictul în litigiul cu Zamalek
Scandal de rasism la Voluntari! „M-a numit «negru». Ce-i asta? Nu-i în regulă”