SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MADRID

SIMONA HALEP - VIKTORIA KUZMOVA 6-0, 6-0 // FOTO + VIDEO Halep, meci perfect și victorie-fulger, în doar 45 de minute! Cu cine joacă în sferturi

Simona Halep - Viktoria Kuzmova // FOTO: Reuters +8   FOTO
Simona Halep - Viktoria Kuzmova // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat miercuri, 08 mai 2019 14:02

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) s-a calificat fără emoții în sferturi la Madrid, grație victoriei impresionante reușită în fața slovacei Viktoria Kuzmova (20 de ani, 46 WTA), scor 6-0, 6-0, după doar 45 de minute!

• Halep va juca în sferturi împotriva australiencei Ashleigh Barty (23 de ani, 9 WTA), care s-a impus în fața Yuliei Putintseva (24 de ani, 43 WTA), scor 4-6, 6-1, 6-2!

Singurele emoții întâmpinate de Simona Halep au venit, culmea, înainte să înceapă meciul. În totală contradicție cu soarele arzător de marți, o ploaie puternică s-a abătut asupra Madridului când jucătoarele se aflau la încălzire. Organizatorii au luat o decizie rapidă, astfel că partida a început cu acoperișul retractabil tras.

Condițiile indoor n-au incomodat-o deloc pe Simona Halep, care și-a etalat intențiile ofensive încă din startul partidei. Românca a lovit agresiv în permanență și a năucit-o complet pe Kuzmova, extrem de imobilă în schimburile lungi pe care Simona le-a dominat cu atâta ușurință.

Primul set s-a terminat după doar 21 de minute, fiind câștigat de Simona Halep cu 6-0.

Revirimentul Viktoriei Kuzmova nu s-a produs nici în setul secund. Halep a dominat cu autoritate fiecare game și a reușit un nou set la zero, obținând una dintre cele mai facile victorii din carieră, după doar 45 de minute.

simona halep 6 +9 FOTO

Simona Halep - Viktoria Kuzmova 6-0, 6-0

Desfășurarea liveTEXT a meciului:

6-0, Break, Set, Meci Halep: Simona se impune și în acest set cu 6-0 și reușește calificarea în sferturi!
5-0, Game Halep: Simona servește excelent și nu vrea să-i lase nici măcar un game adversarei sale. 5-0, iar Kuzmova va servi în probabil ultimul game al partidei
4-0, Break Halep: De neoprit! Halep reușește o serie de lovituri impresionante și reușește un nou break! Viktoria Kuzmova e complet descumpănită!
3-0, Game Halep: Simona nu se complică și se impune fără emoții pe propriul serviciu, făcând un nou pas spre victorie
2-0, Break Halep: Simona izbutește primul break al setului secund, continuând marșul triumfal spre sferturi. Halep a câștigat toate 8 game-uri puse în joc până acum, în doar 30 de minute!
1-0, Game Halep: Simona începe ca din tun și setul secund. În elementul ei pe terenul de la Madrid, unde s-a impus de două ori, în 2016 și în 2017, Halep se deplasează excelent în teren și o năucește complet pe adversara sa. Kuzmova rezistă cu greu loviturilor trimise de Haleo și o forțează pe slovacă să greșească

⇒ Începe setul secund, cu Simona Halep la serviciu!

6-0, Break, Set Halep: Viktoria Kuzmova asistă neputincioasă la dominația totală a Simonei Halep. Românca nu cedează deloc inițiativa și reușește să-și adjudece game-ul pe serviciul adversarei la zero. Doar 21 de minute au fost necesare pentru ca Halep să facă un pas important spre calificarea în sferturi.

5-0, Game Halep: Simona continuă să fie de neatins în primul set și mai câștigă un game, după ce a servit excelent. Românca s-a desprins la 5-0 după un forehand plasat, la care adversara sa nu a mai putut ajunge
4-0, Break Halep: Simona Halep joacă încântător și se desprinde în manșa inaugurală, grație unui nou break. Kuzmova e neputincioasă și poate doar să privească loviturile nemiloase ale Simonei, care joacă așa cum procedează o mare campioană, cu mult calm și imperturbabilă în fața ploii care a făcut ca meciul să se joace cu acoperișul tras. Doar 4 puncte a câștigat jucătoarea slovacă până acum.
3-0, Game Halep: Sub privirile Nadiei Comăneci și ale lui Ilie Năstase, Simona Halep se distanțează în primul set. Halep dictează ritmul punctelor, iar Kuzmova greșește mult, nefiind capabilă să opună rezistență în fața loviturilor solide ale româncei

2-0, Break Halep: Simona confirmă începutul bun de meci și reușește break-ul. Condusă cu 15-30, Simona nu s-a dat bătută și a presat-o fără întrerupere pe mai tânăra sa adversară, care nu a rezistat și a comis o dublă greșeală la prima minge de break a lui Halep
1-0, Game Halep: Simona își arată intențiile ofensive încă din primul game, câștigat la zero. Halep a fost agresivă și a pus-o în dificultate pe Kuzmova, care s-a deplasat greu la mingile bine plasate de româncă

⇒ A început meciul! Simona Halep se află la serviciu!
Cele două jucătoare se află la încălzire, iar partida urmează să înceapă, chiar dacă plouă puternic la Madrid în aceste momente. Organizatorii au luat decizia ca acoperișul retractabil să fie tras, astfel că partida se va juca în condiții indoor!

Vezi și: Simona Halep are locul 3 WTA asigurat » Kerber și Pliskova, OUT în turul secund de la Madrid

Cu doar două zile înainte de România - Olanda, Valentin Mihăilă a semnat: „Suntem fericiți să vă anunțăm”
Nationala
Peste cine a dat Gardoș într-o baie din Londra: „La chiuveta de lângă mine, chiar el. E ziua mea norocoasă!”
Altele

Postul TV de sport a devenit de astăzi indisponibil în România! Dispare după 18 ani » Două competiții importante rămân „în aer”

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat