SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR / HCM CONSTANŢA-VALLADOLID 23-26 (10-14)

Naşii lor!

Articol de - Publicat joi, 01 octombrie 2009 00:00

Campioana României nu a reuşit nici aseară s-o învingă pe Valladolid. A cincea înfrîngere în tot atîtea partide

Exilată la Buzău pentru că sala din Constanţa nu răspunde standardelor europene, campioana HCM Constanţa a fost primită cu multă căldură de aproximativ 2.000 de spectatori. Stănescu, Toma, Băiceanu şi ceilalţi "marinari" erau pregătiţi să debuteze cu dreptul în noua ediţie a Ligii Campionilor. În faţă au avut însă "sperietoarea" Valladolid, echipa iberică pe care nu au putut să o învingă în precedentele patru întîlniri.

HCM a început curajos şi nu s-a speriat de adversar. A condus cu 8-6 în minutul 18, moment în care tehnicianul Juan Carlos Pastor a cerut time out. Antrenorul care a adus Spaniei titlul mondial în 2005 a dejucat jocul românilor şi Constanţa nu a mai marcat vreme de 12 minute! Valladolid a întors soarta meciului şi a intrat la pauză în avantaj, 14-10, în ciuda evoluţiei extraordinare a portarului Mihai Popescu (10 parade).
În repriza a doua, Valladolid s-a distanţat pe tabelă, a condus cu 23-17 în minutul 43, dar paradele lui Stănescu i-au readus pe campionii României în joc. Toată lumea a sperat într-o minune, mai ales cînd HCM s-a apropiat la 23-25. A fost momentul în care ungurul Scuch a ratat şansa de a-i pune pe spanioli pe jar, forţînd în atac. Valladolid a mai înscris o dată şi Constanţa va trebui să mai aştepte primul succes în faţa ibericilor.

Au contestat arbitrajul
La finalul partidei, constănţenii au înfierat arbitrajul cehilor Vaclav Horacek şi Jiri Novotny. "Toate deciziile au fost în favoarea lor. Păcat, ne-am bătut de la egal la egal şi puteam obţine un rezultat mare", a declarat Laurenţiu Toma. "Arbitrajul a fost o catastrofă. Ţine întotdeauna cu cei puternici", a adăugat antrenorul sîrb Zoran Kurteş. "Dacă noi am fi marcat în toate situaţiile de unu la unu, acum nu mai acuzam arbitrajul", a recunoscut însă preşedintele Nurhan Ali.

Urmează Montpellier
HCM Constanţa va evolua etapa viitoare în grupa A a Ligii Campionilor contra francezilor de la Montpellier. Campioana Franţei e privită de toată lumea ca fiind favorita grupei, mai ales că l-a transferat în această vară pe cel mai bun handbalist din lume, Nikola Karabatici. Partida cu Montpellier va avea loc tot la Buzău, pe 8 octombrie, de la ora 19:00.

"A fost cel mai rău-voitor arbitraj pe care puteam să-l avem. În momentele cheie noi am fost dezavantajaţi clar. S-a văzut că le-am pus mari probleme"
Nurhan Ali, preşedinte HCM

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Atunci am turbat!” » Marius Șumudică, SHOW inconfundabil la interviu: „Au ieșit ghioceii, vin cu stropitoarea!”
Nicușor Dan, anunț de ultim moment despre Arena Națională
Dune 3 se poate filma în Anglia! Imagini catastrofale surprinse la arena Plough Lane » Meciul cu Newcastle, amânat

Gigi Becali a dezvăluit meciul la care va reveni pe stadion » Câți bani a strâns pe biletele din Europa League până acum

Bănel Nicoliță a dezvăluit ce salariu are în Liga 4 din România. Primă uriașă primită la semnătură