INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BAYERN - INTER 2-3 (ÎN TUR 1-0)

VIDEO Interul cu Chivu titular salvează Italia » Bate pe Bayern şi merge în sferturi

Eto'o era în ofsaid, după ce a păcălit tuşierul, şi l-a învins şi pe Kraft. 0-1, s-a terminat 2-3 la Munchen Foto: Reuters

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 martie 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 16 martie 2011 12:12

Cu Chivu în teren 87 de minute, campioana Europei a reuşit o calificare spectaculoasă la Munchen şi este singura reprezentantă a Seriei A în "sferturi"

VEZI REZUMATUL PARTIDEI BAYERN MUNCHEN - INTER MILANO 2-3!

VEZI AICI REZUMATUL MECIULUI MANCHESTER UNITED-OLYMPIQUE MARSEILLE 2-1

Returul de pe Allianz Arena a început cu gîndul la Japonia. Banderole negre pe braţul fiecărui jucător, minut de reculegere şi mesajul "Japonia, sîntem alături de tine". Dar şi cu un blitz-gol al lui Eto'o, plecat dintr-o poziţie de ofsaid nesemnalizată de la margine. Cine s-ar fi gîndit că nerazzurrii vor egala atît de repede şi de uşor scorul din prima manşă?

Avantajul n-a rezistat însă prea mult pe tabelă. Robben a trecut iarăşi uşor de Chivu, Julio Cesar n-a reuşit să-i reţină şutul şi Gomez l-a expediat în plasă. Copia perfectă a reuşitei cu care nemţii cîştigaseră la Milano! 1-1 şi Bayern şi-a luat viteză, pe fondul unei degringolade totale în apărarea Interului. Muller a făcut 2-1, apoi a urmat o salbă de ocazii bavareze irosite de Ribery, Muller, Gomez (bară), Robben, dar şi o intervenţie a portarului Kraft la Stankovici ce se putea solda cu penalty.

N-au închis meciul munchenzii, au egalat italienii. Un şut plasat al olandezului Sneijder, deviat uşor şi de Schweinsteiger şi 2-2 (63). Mai mult, Chivu a scăpat şi el de Robben, înlocuit de Van Gaal, şi a început să joace din ce în ce mai bine. Inter a reuşit să capitalizeze trendul pozitiv abia în final, cînd Pandev, servit de Eto'o, a prins vinclul: 3-2, calificare, onoarea Italiei e salvată. Are în "sferturi" o echipă!

BAYERN - INTER 2-3, în tur 1-0
(Gomez 21, Muller 31 - Eto'o 4, Sneijder 63, Pandev 88)

BAYERN: Kraft - Lahm, Van Buyten (70 Badstuber), Breno (90 Kroos), Pranjici - Luiz Gustavo, Schweinsteiger - Robben (68 Hamit Altintop), Muller, Ribery - Gomez. Antr. L. van Gaal
INTER: Julio Cesar - Maicon, Lucio, Ranocchia, Chivu (87 Nagatomo) - Stankovici (51 Coutinho), Thiago Motta, Cambiasso - Sneijder - Eto'o, Pandev (89 Kharja). Antr. Leonardo

A arbitrat Pedro Proenca (Portugalia)

PE SECŢIUNEA DE FOTBAL INTERNAŢIONAL AI REZUMATUL PARTIDEI MANCHESTER UNITED - MARSEILLE 2-1

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Tatăl lui Mihai Popescu, detalii savuroase despre fiul său înainte de Rangers - FCSB: „Voiai să-i batem pe ăștia?!”