SPORTURI  »  HANDBAL  »  SPANIA-MUNTENEGRU 19-18

Invincibila Armada! » Spania a trecut de Muntenegru şi va juca finala Euro 2014

Silvia Navarro, aclamată de coechipiere la finalul meciului // Foto: Marius Ionescu (Budapesta)

Articol de - Publicat sambata, 20 decembrie 2014 00:00 / Actualizat vineri, 19 decembrie 2014 22:12

Spania e prima finalistă la Euro 2014, după ce a trecut aseară de deţinătoarea trofeului, Muntenegru. Silvia Navarro, fostul portar al Oltchimului, a făcut miracole între buturile iberice.

România a învins Spania, la Euro 2014, dar a terminat pe locul 9! Ibericele vor juca duminică marea finală, pentru a doua oară în istoria lor, după ce aseară au trecut de Muntenegru, 19-18! Campioanele Europei en titre, muntenegrencele au făcut o primă repriză mizerabilă.

Au marcat doar două goluri în primele 17 minute şi s-au văzut conduse cu 11-4 sau 12-5. Meritele au fost însă ale devensivei senzaţionale a Spaniei, dar mai ales ale portarului Silvia Navarro, fosta jucătoare a Oltchimului, goalkeeperul care a terminat meciul cu un procentaj al mingilor parate de peste 50%!

La pauză, la 13-8, ibericele s-au gîndit probabil la meciul cu România, cînd se aflau în avantaj, 14-9! De partea celaltă, Muntenegru a crezut că mai poate repeta istoria din ultimul meci în grupele principale cînd, conduse după primele 30 de minute cu 18-13, au reuşit să întoarcă în faţa Suediei şi să cîştige cu 30-29.

Acum nu s-a mai putut însă. Muntenegru a jucat mai exact, a încercat din răsputeri să ajungă Spania, dar nu a putut veni la mai aproape de un gol. Navarro şi-a continuat recitalul între buturi, prilej pentru coechipiere, la finalul meciului, cînd organizatorii se pregăteau să anunţe MVP-ul partidei, să anticipeze cu scandări: "Silvia! Silvia! Silvia!".

Adică micuţul portar de doar 1,69 metri, care a făcut minuni în poarta Spaniei şi la Olimpiada de la Londra, cînd Spania a cucerit bronzul. Duminică, ibericele vor juca finala.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gest HULIGANIC în Giulești » Atac îngrozitor la adresa siguranței presei! Jurnalist bruscat de un impresar care purta o legitimație a clubului din Superligă: „Dormiți!”
S-a întâmplat fix lucrul care l-a scos din sărite pe Șucu: „Nu pot accepta așa ceva!”
Partenera titularului de la Rapid a plecat din România: „Alte 3 luni departe de tine. Nu sunt sigură dacă devine mai greu sau mai ușor”

Cosmin Olăroiu nu ne vrea în UE, Ion Țiriac nu ne vrea în NATO! Declarații controversate în studioul GSP: „Sunt stupefiat! Nu-mi trebuie bază militară! Știți ce ar merge, în schimb?”

Ce-a pățit soția fotbalistului când a ajuns în Botoșani? „S-a dus la mall în Iași, o sută de kilometri, și ne-a spus: «Mamă, ce oraș mare»!”