INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARSENAL - MANCHESTER CITY 2-1

Vrăjitorul din Oz » Mesut Ozil a oferit assistul la golurile ”tunarilor”, principalii rivali la titlu ai liderului Leicester

Articol de - Publicat miercuri, 23 decembrie 2015 00:00

Mijlocașul german i-a servit perfect pe Walcott și pe Giroud pentru 2-0 la pauză. ”Timing perfect, unghiuri perfecte, totul pare atît de facil pentru el", l-a lăudat tabloidul Daily Mail

Moș Crăciun nu i-a adus lui Arsenal primul loc în Premier, însă triumful cu favorita Man. City (2-1) îi oferă mari speranțe că va cuceri titlul după 12 ani de pauză. "Tunarii" au revenit la două puncte de liderul Leicester și, mult mai important!, s-au distanțat la 4 de City și la 7 de United și Tottenham.

Luni seară, a fost din nou gală Mesut Ozil pe "Emirates". Vrăjitorul neamț a mai etalat din arsenal două execuții magice, două assisturi pentru un 2-0 la pauză semnat de Walcott și Giroud. "Mesut vede lucruri inaccesibile altora și știe ce să facă înainte ca adversarii să se gîndească", l-a lăudat Walcott. "Timing perfect, unghiuri perfecte, totul pare atît de facil pentru Ozil", a scris "Daily Mail". Iar managerul Wenger întărește: "Deși nu a putut face decît un antrenament, a jucat foarte bine". De Bruyne a ratat marea ocazie a deschiderii scorului, iar Yaya Toure a punctat prea tîrziu (81).

Play-maker-ul german are 15 pase de gol și este lider detașat în Top 5 campionate ale Europei, peste Di Maria (PSG, 9), Raffael (Gladbach, 7), Mhitarian (Dortmund, 7) și Deulofeu (Everton, 7).

15 assisturi2 goluri, 67 de ocazii create și 89% pase precise are Ozil în 16 meciuri la Arsenal în acest campionat

78 de punctea strîns Arsenal în Premier în 2015. A doua clasată, Man. City, are cu 10 mai puțin

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
AUR a publicat lista pentru parlamentare: ce loc ocupă Gigi Becali » Scandal în partid, Simion spune: „Toți candidații au plătit!”
Soția fotbalistului care a semnat astăzi cu FCSB câștigă 500 de euro zilnic dintr-o meserie a viitorului
Stiri extrasport
Colosul european e în pragul FALIMENTULUI » Fosta câștigătoare a Ligii Campionilor mai are doar o zi să achite datoriile: „Meciul din week-end poate fi ultimul”
Handbal

România, 99% sigură de locul ei » Cum arată urnele pentru preliminariile Campionatului Mondial în acest moment + variantă de grupă grea și grupă ușoară

David Popovici a spus de ce nu mai conduce mașinile-cadou primite de la Ion Țiriac