FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - UTA 2-1

video Și cu Balint tot la retrogradare » Petrolul o învinge pe UTA și își consolidează locul de play-off! Clasamentul ACUM

Articol de GSP - Publicat sambata, 05 noiembrie 2022 20:03 / Actualizat sambata, 05 noiembrie 2022 20:06

Petrolul a învins-o pe UTA, scor 2-1, în runda cu numărul 17 din Liga 1. Ploieștenii își consolidează locul de play-off, iar arădenii rămân penultimii în clasament. Pe arena „Ilie Oană” au fost prezenți 7.066 de spectatori.

Revenirea lui Laszlo Balint pe bancă nu a produs șocul dorit de fanii arădeni. UTA a arătat rău și astăzi, fără șut pe poartă în primele 45 de minute. Nici Petrolul nu a rupt gura târgului în prima parte, dar a dat lovitura imediat după reluare.

Scenariul fără precedent avansat de clubul Rapid, înaintea derby-ului cu FCSB: „Putem ajunge la a retrage echipa de pe teren!”
FCSB - Rapid

Petrolul trece de UTA și stă confortabil în play-off

Arbitrul Marian Barbu a avut nevoie de VAR pentru a dicta o lovitură de la 11 metri, transformată de Jair în minutul 51. Balint a mutat, a forțat cu Ubbink și Keșeru, indezirabilii din mandatul lui Ilie Poenaru, dar golul a venit tot în poarta lui Iacob. Irobiso a trecut de portar și a trimis în poarta goală, în minutul 67.

Finalul a fost aprins de reușita norocoasă a lui Otele, după trei sferturi de oră. Singurul moment tensionat din restul partidei a fost eliminarea lui Irobiso, pentru un gest nesportiv, în prelungiri.

Clasamentul actualizat din Liga 1

Petrolul s-a apărat precis în final, a avut noroc la ultima fază, ajunge la 3 victorii consecutive, 26 de puncte, și își consolidează poziția de play-off. UTA rămâne penultima, cu doar 16 puncte obținute în 17 runde.

FINAL » Petrolul - UTA 2-1

Petrolul - UTA, echipele de start

Petrolul: Vâlceanu - Mathaus, Meijers, Huja - Borța, Seto, Jair, Țicu - Cioiu, Irobiso, Grozav
Rezerve: Leitner - Budescu, Pashov, N. Olaru, Velisar, M. Bratu, Cebotaru, Tucaliuc, L. Dumitriu
Antrenor: Nicolae Constantin

UTA: Fl. Iacob - Dobrescu, Chindriș, Hoxhallari, Abeid - P. Anton, Batha - Stahl, R. Pop, Otele - Postolachi
Rezerve: Balauru - Isac, Ubbink, Fl. Matei, Negoescu, Jobello, Keșeru, C. Maxim, Cibi
Antrenor: Laszlo Balint

Stadion: „Ilie Oană”, Ploiești
Arbitru: Marian Barbu / Asistenți: Imre-Laszlo Bucsi și Stelian Slabu
Arbitru VAR: Marcel Bîrsan / Arbitru AVAR: Gabriel Stroe

A lucrat 4 ani alături de Gigi Becali și n-are niciun dubiu: „Poți să câștigi 20 de meciuri la rând cu 3-0, pe Becali nu-l schimbi!” + E dezamăgit de Dică

EXCLUSIV // VIDEO Fost campion cu CFR Cluj, gata să revină în Liga 1: „Poate voi antrena în România” » Nu ar refuza să lucreze cu Becali

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gigi Becali a scos azi 900.000 de euro din buzunar: „Am închis-o cu el, gata!”
FCSB a luat decizia în cazul lui Târnovanu! Ce se întâmplă cu portarul după gafa din meciul cu Petrolul
Mihai Stoica a numit cel mai bun fotbalist străin care a jucat în România: „Era altă categorie”

Gigi Becali a dezvăluit meciul la care va reveni pe stadion » Câți bani a strâns pe biletele din Europa League până acum

Bănel Nicoliță a dezvăluit ce salariu are în Liga 4 din România. Primă uriașă primită la semnătură