INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA

Răzvan Marin s-a salvat în ultima secundă! Viitorul său este deocamdată incert

Răzvan Marin, într-un duel cu interistul Marcus Thuram / Foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 27 mai 2024 07:56 / Actualizat luni, 27 mai 2024 09:49

Internaționalul român Răzvan Marin, 28 de ani, a reușit să evite retrogradarea cu Empoli grație unui gol marcat de Niang în minutul 90+3 al partidei cu AS Roma (2-1).

Final de sezon cu happy-end pentru Răzvan Marin, în Italia. Cu el în teren pe toată durata partidei, Empoli a câștigat cu 2-1 partida crucială pentru evitarea retrogradării contra lui AS Roma. Dar a avut mari emoții până la final, când Niang a înscris golul victoriei.

Transferul la FCSB a fost confirmat la miezul nopții! A făcut anunțul categoric: „A plecat”
CSU CRAIOVA - U CLUJ

Trei echipe, Empoli, Udinese și Frosinone s-au bătut duminică seară pentru a evita locul 18, ultima poziție care duce în Serie B. Frosinone și Udinese s-au întâlnit în meci direct, oaspeții asigurându-și rămânerea în Serie A printr-o victorie cu 1-0.

Răzvan Marin a expediat balonul în bară la 1-1

Chiar și așa, amfitrionii au continuat să spere, nu mai că, la Empoli, a picat în prelungiri amintitul gol al lui M'Baye Niang (90+3). Echipa lui Răzvan Marin s-a salvat, adversara sa, Roma, a ratat prezența în Liga Campionilor, iar Frosinone a devenit a treia retrogradată, alături de Sassuolo și de Salernitana.

În meciul cu Roma, Empoli a deschis rapid scorul, în minutul 13, prin Matteo Cancellieri. Însă Houssem Aouar a egalat în prelungirile primei părți. După pauză, Marin a trecut de puțin pe lângă 2-1, expediind balonul în „transversală” (69), iar când suporterii își pierduseră orice speranță, a venit eliberarea.

VIDEO. Suporterii lui Empoli au invadat terenul la finalul partidei cu AS Roma

Empoli are opțiune de cumpărare pentru Răzvan Marin

Viitorul mijlocașului român? Incert. El a încheiat duminică a doua stagiune consecutivă în care este împrumutat de Cagliari la Empoli. Toscanii au opțiunea de a-l transfera definitiv în această vară, pentru două milioane de euro, însă deocamdată, conducerea clubului n-a luat nicio decizie.

În stagiunea tocmai încheiată, Răzvan a bifat 30 de apariții în Serie A, din 38 posibile, n-a reușit să înscrie, dar a dat 3 pase decisive. El este cotat la 2,5 milioane de euro pe transfermrkt.de și mai are contract cu Cagliari încă un sezon, până-n 2025.

VIDEO. Cel mai mare regret al selecționerului Victor Pițurcă? „Ăsta e cel mai mare! Că n-am ajuns la Mondiale și că n-am bătut Italia în 2008 și să-i trimitem acasă”

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gest HULIGANIC în Giulești » Atac îngrozitor la adresa siguranței presei! Jurnalist bruscat de un impresar care purta o legitimație a clubului din Superligă: „Dormiți!”
S-a întâmplat fix lucrul care l-a scos din sărite pe Șucu: „Nu pot accepta așa ceva!”
Partenera titularului de la Rapid a plecat din România: „Alte 3 luni departe de tine. Nu sunt sigură dacă devine mai greu sau mai ușor”

Cosmin Olăroiu nu ne vrea în UE, Ion Țiriac nu ne vrea în NATO! Declarații controversate în studioul GSP: „Sunt stupefiat! Nu-mi trebuie bază militară! Știți ce ar merge, în schimb?”

Ce-a pățit soția fotbalistului când a ajuns în Botoșani? „S-a dus la mall în Iași, o sută de kilometri, și ne-a spus: «Mamă, ce oraș mare»!”