INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  SERBIA - ANGLIA

Două statistici șocante în Serbia - Anglia » Incredibil ce s-a întâmplat în prima repriză!

Serbia - Anglia, capul de afiș al zile 3 la EURO 2024, a oferit niște statistici extrem de ciudate în prima repriză/ foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat duminica, 16 iunie 2024 22:50 / Actualizat duminica, 16 iunie 2024 23:33

Serbia - Anglia, capul de afiș al zilei 3 la EURO 2024, a oferit niște statistici extrem de ciudate în prima repriză.

Anglia a dominat clar primele 45 de minute de pe Veltins Arena, stadionul lui Schalke. De la fluierul de start a pus stăpânire pe minge și a controlat teritorial partida, astfel încât, atenție!, Serbia a reușit prima pasă corectă după 5 minute și 56 de secunde, potrivit statisticienilor de la Opta.

Serbia - Anglia, EURO 2024/ FOTO: Guliver/GettyImages
+13 FOTO

Incredibil când a dat Serbia prima pasă în meciul cu Anglia

Serbia abia a atins mingea în primele 20 de minute, când Anglia a avut o posesie de 85%. Sârbii nu au reușit să lege nimic în startul partidei, iar jucătorii lui Stojkovic nu au dat vreo pasă corectă în primele 5 minute și 59 de secunde.

O statistică greu de întâlnit, mai ales la acest nivel. Serbia, cu Mitrovic și Vlahovic în atac, nu a pus deloc serios în pericol poarta lui Pickford în primele 45 de minute ale meciului cu englezii.

Harry Kane, invizibil 45 de minute!

O altă statistică greu de preconizat e legată de Harry Kane, căpitanul Angliei și unul dintre favoriții la câștigarea titlului de golgheter la EURO. Atacantul lui Bayern a fost, practic, inexistent în prima jumătate a partidei cu Serbia.

Atacantul englez a atins mingea de numai două ori în primele 45 de minute!, potrivit Opta. Asta în condițiile în care niciun alt jucător de pe teren nu a atins mingea de mai puțin de 9 ori!

Anglia a marcat printr-un mijlocaș, Bellingham, care a deschis scorul în minutul 13, cu capul.

Saka, extrem de activ, a driblat un adversar în banda dreaptă și a centrat în centrul careului, de unde Jude, mijlocașul lui Real Madrid, a trimis imparabil cu capul, spre vinclu.

Englezii au controlat jocul datorită prestațiilor lui Alexander-Arnold, folosit la mijloc, și Declan Rice, care a fost de netrecut în primele 45 de minute.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gest HULIGANIC în Giulești » Atac îngrozitor la adresa siguranței presei! Jurnalist bruscat de un impresar care purta o legitimație a clubului din Superligă: „Dormiți!”
S-a întâmplat fix lucrul care l-a scos din sărite pe Șucu: „Nu pot accepta așa ceva!”
Partenera titularului de la Rapid a plecat din România: „Alte 3 luni departe de tine. Nu sunt sigură dacă devine mai greu sau mai ușor”

Cosmin Olăroiu nu ne vrea în UE, Ion Țiriac nu ne vrea în NATO! Declarații controversate în studioul GSP: „Sunt stupefiat! Nu-mi trebuie bază militară! Știți ce ar merge, în schimb?”

Ce-a pățit soția fotbalistului când a ajuns în Botoșani? „S-a dus la mall în Iași, o sută de kilometri, și ne-a spus: «Mamă, ce oraș mare»!”