INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  GERMANIA

Încă un star german se retrage după Euro 2024: „Este o probabilitate mare”

Thomas Muller și Toni Kroos la finalul meciului Spania -  Germania, scor 2-1 / Foto: Imago
Thomas Muller și Toni Kroos la finalul meciului Spania - Germania, scor 2-1 / Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 06 iulie 2024 10:17 / Actualizat sambata, 06 iulie 2024 10:21

Thomas Muller (34 de ani) a sugerat că se va retrage din fotbalul internațional, imediat după ce Germania a fost eliminată de Spania în „sferturile” Euro 2024.

Thomas Muller a fost introdus de Julian Nagelsmann în minutul 80 al meciului Spania - Germania, scor 2-1 după prelungiri.

Thomas Muller / Foto: Imago

Thomas Muller: „Este o probabilitate mare”

Vedeta celor de la Bayern Munchen a oferit câteva reacții la „cald” pentru o televiziune germană. Thomas Muller a menționat că acesta ar putea fi ultimul lui meci internațional.

„Este o probabilitate mare ca acesta să fie ultimul meu meci internațional”, a declarat germanul pentru o televiziune din Germania, conform publicației goal.com.

Thomas Muller are 131 de selecții în naționala Germaniei de seniori și 45 de goluri marcate. Fotbalistul a debutat în Mannschaft în urmă cu 14 ani și a reușit să câștige CM 2014. La Cupa Mondială din 2010 a împărțit titlul de golgheter cu Diego Forlan, Wesley Sneijder și David Villa, toți marcând câte 5 goluri.

Thomas Muller a jucat toată cariera la Bayern Munchen și mai are contract cu bavarezii până în vara lui 2025.

Ultimul meci din cariera lui Toni Kroos

Mijlocașul german anunțase în prealabil că se va retrage după Euro 2024.

În Spania - Germania, scor 2-1, Toni Kroos a avut ultima atingere de balon din meci. Mijlocașul german a rămas minute bune pe gazon, copleșit de emoții.

Declarațiile lui Toni Kroos după meci: Asta face înfrângerea și mai amară”

Toni Kroos a oferit și un scurt interviu după ultimul său meci, dar nu a pus accent pe retragerea sa, ci pe meciul cu Spania.

„A fost un meci în care am dat tot ce am avut. Am fost aproape. Asta face înfrângerea și mai amară.

(Întrebat dacă este dezamăgit de finalul carierei) În acest moment, ieșirea din turneu este cea mai mare îngrijorare. Aveam un obiectiv mare împreună. Acum, visul nostru s-a spulberat, chiar dacă vom realiza că am avut un turneu bun. Putem fi mândri”, a spus Kroos, conform bild.de.

VIDEO. EURO 2024. Spania - Germania 2-1 » Imagini cu bucuria imensă a ibericilor după calificarea în semifinalele Campionatului European

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Reacția surprinzătoare a lui Marius Șumudică după ce a fost întrebat de meciul FCSB-ului cu PAOK: „Era mai important pentru mine”
Tirada virulentă a lui Denis Alibec: „Ei n-au existat pe teren! Ce trebuie să fac ca să primesc penalty?”
Mihai Stoica, după PAOK - FCSB: „Aș vrea să subliniez ceva ce nu s-a discutat” + De câte puncte mai are nevoie campioana pentru calificare
Europa League

Presa din Grecia a rezumat într-un SINGUR cuvânt eșecul lui PAOK cu FCSB din Europa League și a numit omul meciului

Așa se fac schimbările la FCSB! Imagini fabuloase cu Gigi Becali și Mihai Stoica surprinse de reporterul GSP