INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Ca din tun! Doar a doua oară în istoria Premier League când se întâmplă așa ceva

Bryan Mbeumo a înscris în minutul 1 al meciului cu Tottenham // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat sambata, 21 septembrie 2024 18:14 / Actualizat sambata, 21 septembrie 2024 18:18

Pentru a doua etapă la rând, Brentford a înscris în minutul 1. Etapa trecută a reușit performanța pe Etihad, cu Manchester City, astăzi în deplasarea cu Tottenham.

Pe 14 septembrie, Brentford a înghețat Etihadul la numai câteva secunde după fluierul de start al meciului. Yoane Wissa a punctat, dar Manchester City a întors scorul grație „dublei” lui Erling Haaland.

Brentford, start „ca din tun” și cu Tottenham

Astăzi, la o săptămână distanță, „albinele” au înțepat din nou după nici 60 de secunde de joc. Pe Tottenham Stadium, Bryan Mbeumo a înscris în secunda 22, un voleu spectaculos, cu piciorul stâng, din centrarea lui Lewis-Potter. Marcat larg de Micky van de Ven, camerunezul i-a luat fața adversarului și l-a învins pe Vicario cu o execuție memorabilă.

Precum etapa trecută, Brentford nu a putut menține avantajul, fiind întoarsă până la pauză. Solanke (minutul 8) și Brennan Johnson ('28) au punctat pentru gazde.

Doar a doua oară în istoria Premier League când se întâmplă așa ceva

Este doar a doua oară în istoria Premier League când o echipă punctează în minutul 1 în etape consecutive. Potrivit statisticienilor de la Opta, doar Manchester City se mai laudă cu o astfel de realizare, Sergio Aguero înscriind în primul minut în februarie 2019 cu Newcastle, apoi Arsenal.

Până astăzi, Brentford a câștigat două dintre cele 4 partide disputate în acest sezon de Premier League. Victoriile au venit cu Crystal Palace, 2-1, respectiv Southampton, 3-1.

• Comentăm cele întâmplate în etapa 5 din Premier League luni, de la ora 14:00, în cadrul emisiunii Premier GSP.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Anunță un sponsor nou imediat după FCSB - Petrolul: „Sunt discuții avansate. Vor primi bonus de victorie pentru acest meci!”
Gigi Becali a făcut praf un jucător, apoi s-a răzgândit și a criticat arbitrajul » Ce arată imaginile de la cel mai încins moment al jocului

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”