INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LITUANIA - KOSOVO

Kosovo, victorie la limită în Lituania » Cum s-a descurcat viitoarea adversară a României + gol pentru fostul jucător de la Rapid

Articol de - Publicat sambata, 12 octombrie 2024 17:54 / Actualizat sambata, 12 octombrie 2024 18:25

Kosovo a câștigat în deplasare cu Lituania, scor 2-1, în grupa României din Liga Națiunilor.

Lituania, viitoarea adversară a României (15 octombrie) s-a lăsat greu pe teren propriu, în fața jucătorilor din Kosovo, mult mai bine cotați. Lituania chiar a avut posesia superioară, 52% față de 48% a kosovarilor. Numărul ocaziilor de gol a fost egal, 9 la 9, dar kosovarii au fost mai preciși în fața porții.

Cipru - România 0-3 » România merge „ceas” în Liga Națiunilor! Victorie conturată în primele 45 de minute
CIPRU - ROMÂNIA

Kosovo, victorie la limită în Lituania. Ermal Krasniqi, decisiv

Zhegrova a deschis scorul în minutul 20, cu un șut cu stângul la colțul lung. Ginetis a egalat pentru Lituania un sfert de oră mai târziu, dar reușita lui a fost anulată din camera VAR, pentru un ofsaid în construcția fazei.

Kosovo a marcat golul doi în minutul 65. Ermal Krasniqi, jucătorul vândut de Rapid la Sparta Praga, a fost decisiv. Extrema a driblat doi adversari și a șutat la firul ierbii la colțul lung, fără șanse pentru portarul advers.

Golubickas a readus speranța în tabăra Lituaniei în finalul meciului, cu un gol în minutul 84. Dar viitoarea adversară a României nu a reușit să mai înscrie o dată și s-a terminat cu victoria kosovarilor, care au ajuns la 6 puncte în 3 meciuri.

Albion Rrrahmani, fostul atacant de la Rapid, a fost titular pentru Kosovo și a jucat 88 de minute.

Lituania a rămas cu zero puncte în 3 meciuri și va juca împotriva naționalei României pe 15 octombrie.

Caseta meciului Lituania - Kosovo 1-2

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Iosefini” Marcel Răducanu numește „tricolorul” care nu trebuie să lipsească de la națională: „Ca el nu mai ai!”
Nationala
Așa ceva?! Cât s-a terminat amicalul Rapid - Voluntari, cu „greii” N'Jie și Boupendza titulari la debut » „Sunteți top, domnule Șumudică!”
Sărbătoarea centenarului la Ploiești: au „aprins” stadionul, la fix 58 de ani de la victoria cu Liverpool! Cum s-a încheiat amicalul cu Vitesse

A jucat pentru România la un Mondial, apoi a ajuns la Campionatul de la Canal! » Povestea celei mai infame competiții din România: fotbal, muncă silnică și torturi aplicate de criminali de drept comun!

„Am avut prime de la FCSB”, la 4 ani după Cazul Valiza! » Interviu-BOMBĂ cu Marian Cristescu despre o carieră plină de povești: „Budescu îl lua de urechi pe băiatul lui Ioan Niculae” + „Răzvan Lucescu ne-a legat cu sfoara”