SPORTURI  »  HANDBAL  »  DINAMO - SPORTING

Dinamo - Sporting: victorie IMENSĂ pentru „dulăi” în Liga Campionilor

Dinamo a învins-o pe Sporting Lisabona cu scorul de 33-29, în runda cu numărul #6 a grupelor Ligii Campionilor.

Articol de , - Publicat miercuri, 23 octombrie 2024 21:20 / Actualizat miercuri, 23 octombrie 2024 22:14

CRONICĂ DE LUMINIȚA PAUL: Dinamo - Sporting: victorie IMENSĂ pentru „dulăi” în Liga Campionilor

Testul important pentru Dinamo împotriva lui Sporting, în etapa a 6-a din faza grupelor, a propus o a treia provocare la rând pentru campioana României. De data aceasta în fața liderului din seria A, revelația care revine în competiția supremă europeană după 4 ani.

Dinamo a avut startul corect în această ediție, cu trei victorii în fața adversarelor pe care le poate domina, apoi au venit ciocnirile dure, cu Veszprem și PSG. Handbaliștii antrenați de David Davis se cunosc cu portughezii, pe care i-au înfruntat în ediția trecută a EHF European League – și fără succes, Sporting câștigând ambele meciuri din grupă.

Acum însă, în Polivalenta bucureșteană, cu spectatori de vază în tribună – foste glorii ale echipei de fotbal, dar și componenții echipei actuale – alb-roșiii au vrut să schimbe norocul. Familiarizați cu ritmul alert, aproape sufocant al oponenților, dinamoviștii au ținut pasul foarte bine în prima repriză. Preț de 26 de minute.

Au contat intervențiile lui Cupara din poartă, dar și restul apărării, mai ales în fazele așezate, acolo unde lusitanii nu au soluțiile de forță. La viteză însă, au găsit mereu variante cu pătrunderi și curse iuți de la un semicerc la altul.

Campioana României a condus cu 3-1, apoi scorul s-a echilibrat, avantajul înclinând, fragil, când de o parte, când de alta. Pe rând, Kasparek, cu aruncări puternice, Pascual în viteză, Vujovic sau Ali Zein au găsit golul, în timp ce dincolo s-a remarcat Torkelsson, cu 5 goluri, cei doi Costa având eficiență mai scăzută ca de obicei.

A fost 15-12 pentru Sporting, în condițiile în care de la Dinamo au lipsit piese grele, precum Rosta, Lumbroso sau Kuduz, dar la pauză scorul a înghețat la 15-13 odată cu reușita frumoasă a talentatului Stanciuc.

Dinamo s-a dezlănțuit după pauză

Dinamo a pornit în trombă repriza secundă, la fel ca la startul meciului, lovind eficient de trei ori la rând prin Vujovic, Negru și Ladefoged. Și a trecut în față! Zein a preluat rolul de „șef” în teren cu pase, intercepții și execuții proprii, iar Dinamo a urcat la 21-18.

Elanul portughezilor a pierdut din claritate, ratările și erorile s-au înlănțuit, diferența a crescut pentru alb-roșii ca un aluat bine legat, au ajutat și paradele celor doi portari, Cupara și Iancu, miraculos la o aruncare de la 7 metri.

7 goluri, diferența maximă în minutul 50 pentru Dinamo, cu Sporting înscriind doar 6 goluri în 22 de minute, iar gazdele parcă nu pot greși: mingea ajunge la ele ca atrasă de magnet. Apoi vin câteva minute mai tulburi, după ce avantajul scăzuse pe fondul grabei și al unor erori. David a cerut timeout, dând indicații scurte, precise.

Imediat, Langaro marchează golul care asigură o victorie rotundă, meritată pentru campioana României, Thrastarson mai înțeapă o dată, Zein pune parafa finală și Sporting suferă prima înfrângere în ediția actuală a Ligii Campionilor. În fața lui Dinamo, pe care o bătuse de două ori sezonul trecut. Dar Dinamo a fost altfel azi, mai eficientă, mai arțăgoasă în apărare, mai limpede.

Următorul meci, pe 31 octombrie, tot acasă, cu alt adversar cunoscut, Fuchse Berlin.

Marcatori Dinamo: Zein 7, Langaro 6, Thrastarson 5, Vujovic 4, Kasparek 3, Negru 2, Dedu 1, Ladefoged 1, Gomes 1, Pascual 1, Stanciuc 1, Akimenko 1

Marcatori Sporting: Torkelsson 6, M. Costa 4, Suarez 4, Gassama 4, Gurri 3, Branquinho 2, Silva 1, F. Costa 1, Salvador 1, Portela 1, Martinez 1, Hoghielm 1

Mai mulți fotbaliști ai echipei de fotbal, printre care Politic, Cîrjan și Abdallah, dar și antrenorul Zeljko Kopic, au fost prezenți în Sala Polivalentă.

Fotbaliștii lui Dinamo sunt prezenți în Sala Polivalentă

FINAL. Dinamo - Sporting 33-29

• Final de meci. victorie pentru Dinamo!
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Mititelu a demarat negocierile pentru înlocuitorul lui Croitoru. Discuții cu un fost antrenor de la Dinamo: „Ni-l dorim foarte mult”
Liga 2
Raul Rusescu nu înțelege ce se întâmplă la o forță a Ligii 1: „E mai grav decât credeam...”

„Cum adică să NU-l umilesc?” » Campioana Otilia Bădescu, interviu rar despre luptele pe muchie de paletă: „Chinezii au refuzat să mă pregătească, le-a fost frică!” + Ce mare regret are

Are peste 150 de medalii în România, dar se teme: „Mâncarea e scumpă, masajul e scump, sper să nu fiu nevoită să fac asta! Chiar cunosc pe cineva ...”