SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

David Davis, antrenorul lui Dinamo, după victoria cu Sporting: „În atmosfera aceasta, fiecare gol e ca și cum am fi marcat o sută, ajută mult echipa”

Handbaliștii de la Dinamo sărbătoresc victoria în fața publicului Foto: Imago

Articol de - Publicat joi, 24 octombrie 2024, 15:50 / Actualizat joi, 24 octombrie 2024 15:54

Campioana României, Dinamo București, a învins-o pe Sporting CP, 33-29, în etapa a 6-a din faza grupelor. Antrenorul David Davis a remarcat atmosfera fantstică de acasă, punctând însă că mai drum de parcurs până în elită.

Dinamo a adunat până acum 4 victorii și două înfrângeri în grupa A, în prima fază a ediției actuale din Liga Campionilor. Miercuri, 23 octombrie, a reușit să ducă la capăt, în entuziasmul generalizat, izbânda în fața liderului Sporting CP, care a pierdut astfel întâia partidă de la startul competiției.

Totul grație unei reprize secunde începute excelent și continuate cu încrederea în creștere. Alb-roșiii au câștigat cu 33-29, dar au condus la diferență și mai mare. Cu Cupara excelent în poartă și Ali Zein productiv în atac, succesul s-a scris logic.

Este oficial! Vicecampioana CSM Constanța a pierdut un punct în clasament!
LIGA ZIMBRILOR

„În prima repriză nu am jucat rău, însă ei au avut poarta foarte bună”, a declarat după partidă, în conferința de presă, Branko Vujovic. „În partea a doua au început să rateze – sau Cupara să salveze mingi – și asta ne-a adus șanse bune de a marca. Cred că asta a fost diferența, iar cu fanii noștri, sunt nebuni! Au fost foarte importanți pentru noi în acest meci, cu siguranță”, a adăugat el zâmbind.

„De când am ajuns la avantajul de două goluri în primele minute, toată lumea a căpătat încredere, atmosfera era incredibilă în acel moment, și de acolo am început fiecare dintre noi să credem mult mai mult în noi și de aceea am jucat mai agresiv, mai bine în atac decât în apărare”, a încheiat analiza partidei interul dreapta.

David Davis: „Susținătorii noștri sunt loiali”

Antrenorul David Davis a elaborat mai mult și mai nuanțat pe marginea acestei victorii, începând însă prin a evidenția, la rândul său, rolul suporterilor campioanei României.

E incredibil să jucăm aici, susținătorii noștri sunt loiali și simțim că fiecare gol e ca și cum am fi marcat 100 de goluri. De aceea e frumos, aproape vital pentru noi”, a indicat el.

„Știam că trebuie să le stopăm atacurile rapide. În prima repriză am fost OK, dar în a doua mult mai bine. Rotațiile au fost cum trebuiau să fie, iar Cupara a parat multe mingi”, a adăugat.

11mingi din 40 a salvat portarul Vladimir Cupara, care a încheiat partida cu un procentaj de reușită de 27,50%

Vladimir Cupara reacționând după o minge parată Foto: Imago

„Am avut un meci bun și contra lui PSG, am consolidat acest nivel, apoi va trebui să trecem la următorul. Toată lumea joacă, dă totul, trebuie să continuăm pentru că acesta e drumul pentru a progresa”, a continuat Davis.

David Davis: „Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ”

„Înainte unui meci nu știi niciodată ce se va întâmpla. Mereu am spus că o echipă este ca o persoană, când ajungi într-un loc nou și nu știi nimic, te uiți în jur, apoi cineva vine spre tine și începe să-ți vorbească, «Salut, ce faci», te simți deja mai bine și așa mai departe. Așa e și meciul, trebuie să-l gătești 60 de minute. Poate că prima parte e mai bună sau mai rea, a doua la fel, dar ideea e că trebuie să joci 60 de minute”, a detaliat în mod plastic.

Am jucat deja 5-6 meciuri, cred că echipa are un nivel bun, acasă ne putem bate cu oricine, dar să spunem că putem fi între cele mai bune team-uri nu e posibil, vedem unde ne putem situa în decembrie sau unde ne dorim să ajungem în martie 2025. Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ”, a subliniat tehnicianul spaniol când a fost întrebat despre până unde poate ajunge Dinamo.

Rezumatul meciului Dinamo - Sporting

La final, a revenit asupra atmosferei create de fani în Sala Polivalentă. „De când am venit, am văzut cât de puternică este conexiunea dintre jucători și fani, este o simbioză, foarte frumos. Ceva care s-a stabilit dinainte, de mult timp, dinainte să vin eu, iar acum continuă la fel. Anii trecuți, la Cairo, mă uitam la meciurile lui Dinamo și spuneam: «Wow, ce atmosferă fantastică», acum sunt aici și cred că asta ajută mult echipa”, a conchis David Davis, care a antrenat-o pe Al Ahly în perioada 2022-2024.

Următorul meci al lui Dinamo va fi tot acasă, pe 31 octombrie, împotriva celor de la Fuchse Berlin. Cele două echipe s-au înfruntat și sezonul trecut în EHF European League, germanii impunându-se în ambele partide, 33-30 acasă, 33-32 în deplasare. Mai au o victorie în 2020, atunci când s-a înregistrat și unica remiză, 26-26, la București.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gigi Becali a anunțat echipa de start a FCSB-ului cu Rangers! Jucătorul-surpriză care este titular: „Ce emoții? Vom câștiga”
Europa League
MM Stoica, uluit de un jucător de la FCSB: „Nu am mai văzut vreodată așa ceva”
Direct în istorie! Prima victorie în cupele europene pentru echipa din țara cu 350.000 de locuitori
Conference League

Cum arată un mic-dejun sănătos? O antrenoare născută în Siberia dă 3 variante simple: „Am văzut că aici nu prea se consumă”

Are peste 150 de medalii în România, dar se teme: „Mâncarea e scumpă, masajul e scump, sper să nu fiu nevoită să fac asta! Chiar cunosc pe cineva ...”