SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA-UNGARIA 27-25 (13-13)

Naşele Ungariei

Articol de - Publicat miercuri, 16 iulie 2008 00:00

România a învins, la Cluj, pentru a doua oară Ungaria în acest an, după succesul în turneul preolimpic din luna martie.

"Naţionala" lui Tadici şi Muşi, care se pregăteşte pentru Jocurile Olimpice, a trecut în această seară de reprezentativa Ungariei cu 27-25. Româncele au început dezastruos disputa, amintindu-ne de starturile meciurilor de la Mondialul din 2007. Ca şi în Franţa însă, ele şi-au revenit repede. De la 0-4 în minutul 4, România a egalat 8 minute mai tîrziu. Tot Ungaria însă a fost mai mereu la conducere, ofensiva maghiarelor găsind breşe în apărarea astfel bine pusă la punct a gazdelor. Adina Meiroşu şi Narcisa Lecuşanu au impulsionat însă echipa României, care a stat în plasa maghiarelor.

În ultimul minut al reprizei, Elisei a dus pentru prima dată echipa noastră în avantaj, 13-12, dar imediat Hornyak a egalat şi cele două echipe au intrat la cabine pe picior de egalitate: 13-13.

În partea a doua, în primele 13 minute s-a mers la cap. A urmat un forcing scurt al "tricolorelor" care s-au desprins la 4 goluri şi unguroaicele nu au mai putut reveni, în ciuda faptului că portarul lor, Katalin palinger, le-a disperat pe românce. Scorul final, 27-25, consemnează a doua victorie a României în acest an asupra Ungariei, după succesul din turneul preolimpic, de la Bucureşti, din luna martie: 31-29.

Partida revanşă se va disputa vineri, de la ora 19:00, dar în Ungaria, la Nyiregyhaza.

România: 27 (13) Meiroşu 8, Lecuşanu 5, Gîlcă 4, Maier 3, Amariei 3, Elisei 2, Neagu 2.Antrenor: Gheorghe Tadici

Ungaria: 25 (13)
Gorbicz 7, Verten 5, Toth 4, Hornyak 3, Bernadett 2, Tomori 2, P. Szamoransky 1, Szucs
1. Antrenor: Hajdu Janos

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gest HULIGANIC în Giulești » Atac îngrozitor la adresa siguranței presei! Jurnalist bruscat de un impresar care purta o legitimație a clubului din Superligă: „Dormiți!”
S-a întâmplat fix lucrul care l-a scos din sărite pe Șucu: „Nu pot accepta așa ceva!”
Partenera titularului de la Rapid a plecat din România: „Alte 3 luni departe de tine. Nu sunt sigură dacă devine mai greu sau mai ușor”

Cosmin Olăroiu nu ne vrea în UE, Ion Țiriac nu ne vrea în NATO! Declarații controversate în studioul GSP: „Sunt stupefiat! Nu-mi trebuie bază militară! Știți ce ar merge, în schimb?”

Ce-a pățit soția fotbalistului când a ajuns în Botoșani? „S-a dus la mall în Iași, o sută de kilometri, și ne-a spus: «Mamă, ce oraș mare»!”