Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  UCRAINA

Presa din Ucraina jubilează după victoria cu Slovacia, din grupa României: „Îngerul păzitor”

Jucătorii Ucrainei sărbătorind victoria cu Slovacia/ foto Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 21 iunie 2024 18:20 / Actualizat vineri, 21 iunie 2024 23:05

Ucraina a câștigat cu Slovacia, scor 2-1, în grupa României la EURO 2024. Ucrainenii speră din nou la calificarea în „optimi”, după ce pierduseră cu naționala României în primul meci, 0-3.

Presa din Ucraina a jubilat după victoria elevilor lui Rebrov cu Slovacia, echipă care bătuse Belgia cu 1-0 în prima etapă. Ucrainenii au fost conduși și se părea că EURO 2024 va fi un dezastru pentru ei, dar au revenit în repriza a doua și s-au impus cu un gol în minutul 80, marcat de Yaremchuk.

Ce scrie presa din Ucraina după victoria cu Slovacia

„Ucraina a obținut o victorie după o luptă dură împotriva Slovaciei - îngerul păzitor Yaremchuk și Shaparenko au păstrat echipa națională la Euro 2024”, a titrat football24.ua.

„Ucraina a învins Slovacia, după o revenire care ne dă speranțe la EURO”, au titrat și cei de la ua.tribuna.com.

„Joker-ul câștigător. Ucraina câștigă după o luptă aprigă împotriva Slovaciei”, au notat și cei de la sport.ua.

Slovacia - Ucraina, în Grupa E de la EURO 2024 » Cele mai tari imagini ale partidei de la Dusseldorf

Slovacia - Ucraina / Imagini surprinse de fotoreporterul GSP Cristi Preda
Banner-ul cu tentă politică afișat la meciul ucrainenilor cu Slovacia / foto: Eduard Apostol (GSP)
+33 FOTO

Yaremchuk, „îngerul păzitor” al naționalei Ucrainei

Yaremchuk, rezerva lui Dovbyk, la fel ca în meciul cu România, a intrat în repriza a doua și a adus victoria Ucrainei. El a primit o pasă lungă de la Shaparenko, a reușit o preluare incredibilă, iar mingea i-a rămas aproape de picior.

A împins-o elegant pe lângă portarul Slovaciei, iar Skriniar a încercat în van să respingă de pe linia porții, nu a mai ajuns. Umiliți în prima etapă de România, ucrainenii speră acum la calificarea în optimile de finală.

Ucraina o să joace cu Belgia în ultima rundă a grupei E și speră ca belgienii să nu câștige cu România în etapa a doua, sâmbătă de la ora 22:00.

Clasamentul din grupa României la EURO 2024

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda