Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  NAȚIONALA

Respect! Presa belgiană, reverență la adresa României: „Am TREMURAT până spre final. Românii sunt puternici și rezistenți”

Belgia - România / FOTO: Cristi Preda (Gazeta Sporturilor)

Articol de - Publicat duminica, 23 iunie 2024 00:54 / Actualizat duminica, 23 iunie 2024 01:36

Presa belgiană a tras concluziile după Belgia - România 2-0, victorie esențială pentru selecționata lui Domenico Tedesco. Un eșec ar fi fost sinonim cu un adevărat dezastru, șansele Belgiei la optimile de finală fiind minime în acest caz.

Însă România a cedat cu scorul de 0-2 în fața selecționatei Belgiei, locul trei mondial în ierarhia FIFA. Youri Tielemans și Kevin de Bruyne au semnat reușitele „diavolilor roșii”. Pentru „tricolori”, urmează partida decisivă pentru calificarea în optimile de finală contra Slovaciei (miercuri, ora 19:00, aceeași oră la care se dispută și Ucraina - Belgia).

Presa din Belgia, reverență în fața selecționatei României

„Belgia este din nou în viață! Cu o victorie convingătoare în fața României, Belgia și-a sporit șansele de calificare la acest turneu final. Youri Tielemans a deblocat rapid tabela, iar ocaziile irosite și un alt gol anulat de arbitrajul video ne-au făcut să tremurăm până spre final. Din fericire, căpitanul De Bruyne și-a luat revanșa și a dublat avantajul.

În ciuda golului rapid și a multelor ocazii, meciul a rămas incitant pentru o bună perioadă de timp. Românii au fost puternici și rezistenți. Primele probleme au survenit imediat după golul lui Tielemans, dovadă a unei echipe extrem de imprevizibile”, notează cei de la sporza.be.

„Belgia a dominat întreaga primă repriză, deși ocaziile au întârziat să apară. Belgia a fost avertizată din nou în startul primei reprize, la ocaziile lui Man și Mihăilă. Același Man a avut o șansă importantă în minutul 68, însă Casteels și-a arătat valoarea. În sfârșit, De Bruyne a făcut 2-0 și a închis partida.

Ne putem aștepta la un thriller în partida cu Ucraina. Toate echipele din Grupa E au același număr de puncte înaintea ultimei etape”, mai scriu belgienii.

Partida de miercuri va fi un moment de răscruce, momentul adevărului pentru fiecare român. Am simțit o emulație incredibilă, căldura tuturor, însă trebuie să strângem rândurile. Această generație va răsplăti suporterii cu o calificare.
- Edi Iordănescu, selecționer România

VIDEO. Jucătorii României, încurajați de suporteri după eșecul cu Belgia, 0-2

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda