FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA

„VAR a intervenit din nou! Nu poate scăpa de blestem!” » Presa din Slovacia, cu ochii pe România - Belgia

Naționala României, după eșecul cu Belgia, foto: Imago Images +22   FOTO
Naționala României, după eșecul cu Belgia, foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 23 iunie 2024 18:24 / Actualizat duminica, 23 iunie 2024 19:35

Presa din Slovacia a urmărit cu atenție meciul României cu Belgia de la Euro 2024. „Tricolorii” au pierdut, scor 0-2, și mai au nevoie de un punct pentru a obține calificarea în optimi. Slovacia este ultima adversară din grupa României, iar cu un rezultat de egalitate, ambele naționale obțin calificarea.

Belgia a fost o „nucă” prea tare pentru România, iar acum urmează testul cu Slovacia. Presa de acolo a analizat meciul Belgiei cu România și a explicat faptul că succesul selecționatei lui Tedesco este de necontestat, iar ghinionistul serii a fost, de departe, Romelu Lukaku, cel care a înscris în minutul 63, însă VAR i-a anulat cel de-al treilea gol de la acest turneu final.

Presa din Slovacia, după Belgia - România 2-0: „Jocul bun al românilor, stricat de o greșeală”

În acest moment, cele patru naționale din grupa E de la Euro 2024 sunt la egalitate de puncte, 3, înainte de ultima etapă. Cu o remiză în meciul direct, Slovacia și România se califică împreună în optimi.

„Belgienii au avut un început excelent de meci și au marcat după 73 de secunde. Românii au pierdut mingea în propria jumătate, iar după o combinație rapidă, Lukaku i-a pasat lui Tielemans, care l-a învins de la marginea careului pe Niță. Românii au dat replica în minutul 5, dar lovitura de cap a lui Drăgușin a fost respinsă de Casteels.

Ulterior, ritmul a scăzut puțin, românii au încercat să egaleze, dar nu au putut face mai mult. În minutul 64, Lukaku a avut ghinion, după ce VAR a intervenit din nou și i-a anulat cel de-al treilea gol de la Euro 2024, după un ofsaid milimetric. Nu poate scăpa de blestem! Trei minute mai târziu, România putea egala, dar au ratat o altă ocazie. Repriza a doua a fost mult mai echilibrată decât prima. Ambele echipe și-au creat ocazii.

România au simțit momentul favorabil și au pus presiune pe favoriți, dar au pedalat în gol. Repriza a doua bună făcută de România a fost stricată de o greșeală făcută în minutul 80, care a stabilit soarta partidei. Putea fi 3-0 imediat, dar scorul a rămas neschimbat”, notează Sport.sk.

Aseară trebuia să jucăm la egal. Și puteam să facem un rezultat bun, mai ales dacă nu primeam golul acela în primul minut. Dar gata, jocul cu Belgia a trecut, la revedere!, trebuie să fim pregătiți pentru meciul cu Slovacia. Acum vedem cât de puternici suntem din toate punctele de vedere

- Ionel Ganea

Match Preview, Albania vs. Spania, Euro 2024

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda