Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  GERMANIA - DANEMARCA 2-0

Haos și după meci! Altă furtună, avionul n-a putut pleca la timp. Când au ajuns nemții în cantonament!

Nemții au ajuns în cantonamentul de la Herzogenaurach la 3 dimineața / Foto: Bild

Articol de - Publicat duminica, 30 iunie 2024 11:51 / Actualizat duminica, 30 iunie 2024 12:05

Reprezentativa Germaniei a întâmpinat mari problema și la plecarea de la Dortmund spre cantonamentul din Herzogenaurach, după „optimea” cu Danemarca (2-0).

Furtuna care s-a abătut în reprize asupra vestului Germaniei le-a creat mari probleme ambelor echipe, în timpul, dar și după fluierul final al partidei de la Dortmund.

Imagini apocaliptice la Germania - Danemarca de la Euro 2024
+28 FOTO

Meci întrerupt 25 de minute, plecare mult întârziată

Din cauza tunetelor, fulgerelor și a rafalelor de ploaie, meciul Germania - Danemarca (2-0) a fost întrerupt în minutul 35. Arbitrul englez Michael Oliver a trimis echipele la cabine și abia 25 de minute mai târziu a fluierat reluarea jocului.

O altă furtună a început la ceva timp după fluierul final. Au fost din nou tunete puternice, ploaie și fulgere. Și asta a îngreunat și plecarea echipelor. Tabloidul Bild relatează că decolarea avionului cu care au plecat nemții a fost întârziată 35 de minute și aeronava s-a înălțat în aer deși încă ploua în rafale.

Reprezentativa Germaniei a ajuns după 3 dimineața în cantonament

Delegația Germaniei a aterizat la Nürnberg la ora 2:35, de unde a luat autobuzul spre Herzogenaurach. Sosirea acolo a avut loc la scurt timp după ora 3 dimineața!

De asemenea, la bord: soțiile jucătorilor, cărora li se permite să vină în cantonament după jocuri, așa cum s-a întâmplat și în faza grupelor.

Duminică, nemții au program de recuperare. Iar seara vor urmări Spania - Georgia, meci al cărei învingătoare le va fi adversară în sferturile de finală ale Euro 2024.

Nemții au bătut ultima oară Spania, într-un meci oficial, în 1988!

Contra Georgiei, bilanțul este ok. Patru meciuri disputate, încheiate cu tot atâtea victorii. Cu Spania, palmaresul e în mare suferință. Ultima victorie datează de acum zece ani și a fost obținută într-un amical.

Într-un meci oficial, Germania a bifat ultimul succes în fața Furiei Roja tocmai în 1988! Un 2-0 înregistrat la Campionatul European pe care l-a și găzduit în acel an.

„Dar Mannschaftul are o inimă mare. S-a calificat în sferturile de finală la Euro pentru prima oară din 2016 și nu trebuie să se termine aici”, pretinde tabloidul Bild.

VIDEO. Germania - Danemarca. Meci întrerupt pe Signal Iduna Park » Imagini incredibile surprinse de reporterul GSP.ro cu furtuna care a acaparat stadionul din Dortmund

Florin Niță, ademenit cu un contract gigantic » Salariu cu șase zerouri pentru eroul României de la EURO 2024: Gazeta are detaliile