INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NAPOLI - PARMA

VIDEO Înfrângere dramatică pentru Parma în meciul cu Napoli » Eroarea comisă de portar i-a costat victoria pe „cruciați”

Parma a fost învinsă de Napoli cu scorul de 1-2 în runda #3 din Serie A. +6   FOTO
Parma a fost învinsă de Napoli cu scorul de 1-2 în runda #3 din Serie A.

Articol de - Publicat duminica, 01 septembrie 2024 01:15 / Actualizat duminica, 01 septembrie 2024 13:21

Echipa românilor Man și Mihăilă a început meciul de pe stadionul Diego Armando Maradona în atac. Imensă a fost dubla-ocazie din minutul 18, când Kowalski a trimis mingea în bară după o lovitură cu capul, apoi Bonny a tras șutat și el în bară.

„Cruciații” au deschis scorul după două minute de la marile ratări. Bonny a executat cu siguranță o lovitură de pedeapsă și l-a învins pe Meret.

+1 FOTO

Apoi, Napoli a preluat controlul jocului, iar cei doi fotbaliști români au fost nevoiți să treacă la munca de „jos”. Napoletanii au reușit să pună pericol abia în minutul 61, când Kvaratskhelia a șutat puternic, dar Suzuki a respins.

A urmat apoi momentul de nebunie al portarului japonez. În minutul 76, David Neres scăpa singur cu Suzuki, care a ieșit ca un kamikaze și s-a dus cu piciorul direct în stomacul brazilianul.

VIDEO. Rezumatul meciului Napoli - Parma (2-1)

Portarul Parmei a fost eliminat în urma intrării, iar Del Prato a intrat între buturi. Acesta nu a putut evita înfrângerea. Lukaku și Anguissa au marcat pentru Napoli în prelungiri, iar campioana din urmă cu două sezoane a luat cele 3 puncte.

Click AICI pentru statistici!

Parma a început foarte bine sezonul de revenire în Serie A, cu patru puncte obținute din meciurile cu Fiorentina și AC Milan.

FINAL. Napoli - Parma 2-1

• Au marcat: Lukaku '90+2, Anguissa 90+7/Bonny '19
  • Eliminare: Suzuki '76

Napoli - Parma, echipele de start:

Napoli: Meret - Di Lorenzo, Rrahmani, Buongiorno - Mazzocchi, Anguissa, Lobotka, Olivera - Politano, Kvaratskhelia - Raspadori
Rezerve: Caprile, Contini, David Neres, Juan Jesus, Lukaku, R. Marin, Ngonge, Simeone, Spinazolla, Zerbin
Antrenor: Antonio Conte

Parma (4-2-3-1): Suzuki - Coulibaly, Balogh, Circati, Valeri - Bernabe, Kowalski - Man, Sohm, Mihăilă - Bonny
Rezerve: Almqvist, Camara, Cancellieri, Chichizola, Corvi, Cyprien, Del Prato, Hainaut, Mohhamed, Leoni, Osorio, Mikolajewski
Antrenor: Fabio Pecchia

Dennis Man, „pe val” în Serie A

Parma a remizat în prima etapă cu Fiorentina, scor 1-1, după ce Dennis Man a deschis scorul în minutul 22. Biraghi a egalat pentru oaspeți în minutul 75 și a stabilit scorul final.

Dennis Man a punctat din nou și în meciul cu AC Milan, disputat de Parma tot acasă. Internaționalul român a deschis scorul în minutul 2 al meciului, iar gazdele au fost în avantaj până în minutul 66, când Christian Pulisic reușea să restabilească egalitatea. Parma a reușit până la urmă să obțină victoria grație golului marcat de către Cancellieri în minutul 77.

Napoli a început cu stângul stagiunea din Serie A, pierzând cu scorul de 0-3 în deplasare cu Verona. Antonio Conte a reușit să resusciteze rapid echipa, iar Napoli a obținut o victorie cu același scor în etapa a doua, acasă contra celor de la Bologna.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Dănuț Lupu a agresat un arbitru la meciul de astăzi » Reacția dinamovistului: „Nu s-a întâmplat nimic. Lumea rea vorbește...”