INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

VIDEO Remiză spectaculoasă în Lazio - AC Milan » Răsturnare de scor și o egalare dramatică în a doua repriză

Lazio - AC Milan / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 01 septembrie 2024 01:20 / Actualizat duminica, 01 septembrie 2024 01:20

Lazio - AC Milan, meci contând pentru etapa a treia din Serie A, s-a terminat la egalitate, scor 2-2. Milanezii au deschis scorul, romanii au întors tabela în doar 4 minute din a doua repriză, însă oaspeții au fost cei care au avut ultimul cuvânt de spus.

AC Milan a avut nevoie de numai 8 minute pentru a deschide scorul pe Olimpico în fața celor de la Lazio. Stoperul Pavlovic a profitat de greșeala portarului Provedel și a punctat printr-o lovitură de cap din centrarea venită din corner de la Pulisic.

VIDEO. Lazio - AC Milan 2-2, după o a doua repriză spectaculoasă

În minutul 62, Castellanos a introdus balonul în poarta goală și a adus egalarea pentru romani grație serviciului ideal primit de la Tavares.

Patru minute mai târziu, Dia a punctat într-o manieră asemănătoare după centrarea ideală la nivelul firului ierbii primită din partea aceluiași Tavares.

Leao a adus egalarea la doi pentru milanezi, în minutul 72, printr-un șut puternic din interiorul careului printre picioarele portarului Provedel. Pasa decisivă i-a aparținut lui Abraham.

În rundele anterioare, Lazio a fost învinsă cu 2-1 de Udinese în deplasare, însă s-a impus cu 3-1 în fața Veneției pe teren propriu. „Vulturii” o vor primi, tot acasă, pe Verona în etapa următoare.

De cealaltă parte, AC Milan a pierdut cu 2-1 pe terenul Parmei și a remizat, scor 2-2, pe San Siro cu Torino. Pentru „diavoli” urmează, în runda viitoare, confruntarea de acasă împotriva Veneției.

Clasament Serie A:

Lazio - AC Milan 2-2

• Au marcat: Pavlovic (8'), Leao (72') / Castellanos (62'), Dia (66')

Echipele de start în Lazio - AC Milan:

Lazio (4-2-3-1): Provedel - Lazzari, Patric, Romagnoli, Nuno Tavares - Rovella, Guendouzi - Tchaouna, Dia, Zaccagni - Castellanos
Rezerve: Castrovilli, Delle Bashiru, Furlanetto (P), Hysaj, Isaksen, Mandas (P), Marusic, Noslin, Pedro, Vecino
Antrenor: Marco Baroni

AC Milan (4-2-3-1): Maignan (P) - Emerson Royal, Tomori, Pavlovic, Terracciano – Fofana, Reijnders - Chukwueze, Loftus-Cheek, Pulisic – Okafor
Rezerve: Abraham, Bartesaghi, Calabria, Camarda, Cuenca Martinez, Gabbia, Hernandez, Leao, Musah, Raveyre (P), Torriani (P), Zeroli
Antrenor: Paulo Fonseca

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Dănuț Lupu a agresat un arbitru la meciul de astăzi » Reacția dinamovistului: „Nu s-a întâmplat nimic. Lumea rea vorbește...”