INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NATIONS LEAGUE 2024/2025

Olanda - Bosnia 5-2 » Spectacol făcut de „Portocala Mecanică” la Eindhoven

Articol de - Publicat sambata, 07 septembrie 2024 21:44 / Actualizat duminica, 08 septembrie 2024 11:16

Olanda a învins Bosnia, cu scorul de 5-2, pe Philips Stadion din Eindhoven, în prima etapă a noului sezon de UEFA Nations League.

Trupa lui Ronald Koeman a deschis scorul prin noul atacant al celor de la Manchester United, Joshua Zirkzee în minutul 13.

Olanda, victorie la scor împotriva Bosniei la debutul în noul sezon de UEFA Nations League

Răspunsul Bosniei a venit în minutul 27, când Demirovic a profitat de pasa primită de la Huseinbasic și a reușit să restabilească egalitatea.

Totuși, olandezii au intrat în avantaj la pauză, datorită golului înscris de Rejinders la ultima fază a primei reprize. Pasa decisivă a venit din partea autorului primului gol, Zirkzee.

În repriza secundă, tot „portocala mecanică” a fost mai periculoasă, iar acest lucru s-a văzut într-un final și pe tabelă. Cody Gakpo a făcut 3-1 în minutul 56.

Bosnia nu s-a predat însă și a reușit să reducă din diferență prin golul veteranului Edin Dzeko, în minutul 73.

Intrat în locul lui Zirkzee imediat după golul lui Dzeko, Wout Weghorst a refăcut diferența de două goluri în minutul 88.

Scorul final a fost stabilit de Xavi Simons, care a înscris în al doilea minut de prelungiri, după o pasă primită de la Donyell Malen. Jucătorul Borussiei Dortmund a intrat pe teren în minutul 66, înlocuindu-l pe Cody Gakpo.

În etapa a 2-a, Olanda va da piept cu Germania la Amsterdam, în timp ce Bosnia va juca cu Ungaria, la Budapesta.

FINAL » Olanda - Bosnia 5-2

• Au marcat: J. Zirkzee (13'), T. Reijnders (45+2'), C. Gakpo (56'), Weghorst (88'), X. Simons (90+2') / E. Demirovic (27'), E. Dzeko (73')